107,6 FM

O. Marek Blaza SJ: Rozłam w moskiewskiej Cerkwi na Ukrainie pokazuje, że Ukraina ma inną mentalność niż Rosja

– Mamy do czynienia z rozłamem w moskiewskiej cerkwi prawosławnej na Ukrainie. Dochodzi tam do zderzenia dwóch różnych koncepcji kulturowych. Wiem, że na pewno w 10 spośród 53 diecezji wyszło zarządzenie, na mocy którego przestano wymieniać imienia patriarchy Cyryla w liturgii – mówi w Radiu eM o. dr hab. Marek Blaza SJ.

Po tym, jak Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl poparł atak zbrojny na Ukrainę, część duchownych Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego wydała oświadczenie, w którym mówią, że dotąd uważali Cyryla za swojego „ojca i głowę”, a okazał się „gorszy niż najgorszy ojczym” – powiedział w Radiu eM o. dr hab. Marek Blaza SJ, wykładowca w Akademii Katolickiej Collegium Bobolanum w Warszawie oraz w Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie. Dodał, że w obwodzie lwowskim miejscowe władze świeckie delegalizują Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego. To jednak, jego zdaniem, jeszcze nie znaczy, że zwierzchnicy tej cerkwi będą chcieli połączyć się z inną strukturą – Kościołem Prawosławnym w Ukrainie, ponieważ ten powstał kilka lat temu z dwóch struktur, które przez lata były uważane za niekanoniczne (Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego i Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny). Jak ocenia gość Radia eM, dojdzie do jeszcze większych podziałów ukraińskiego prawosławia.

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego to największa wspólnota chrześcijańska Ukrainy (obejmuje nieco ponad 50% wierzących w tym kraju, podczas gdy np. do Kościoła Rzymskokatolickiego należy tam ok. 2%).

– Mówi się często, że Rosja bez Ukrainy to jest państwo, Rosja z Ukrainą to jest mocarstwo – powiedział o. Marek Blaza, odnosząc się do tego, jak w Rosji patrzy się na Ukrainę. – W Rosji panuje wiara w to, że władza pochodzi od Boga, a to że czasem zmienia się cesarz albo patriarcha, to jest zrządzenie Opatrzności. Na Ukrainie panuje inna mentalność, powiedziałbym, że to mentalność księcia Włodzimierza, który po nawróceniu (przyjął chrzest w 988 r.) zniósł karę śmierci – tłumaczy gość audycji „Tym żyje Kościół”. Jak dodał, dla ukraińskich duchownych wartość życia ludzkiego jest większa niż stanie na straży jedności z Patriarchatem Moskiewskim. Dochodzi tam więc do zderzenia dwóch różnych koncepcji kulturowych. – Dlaczego w ogóle jest ta wojna na Ukrainie? Dlatego, że Ukraińcy chcą  mieć demokrację. Kierują się innymi wartościami w samym przeżywaniu swojej wiary niż Moskwa, niż Rosja – ocenia o. Marek Blaza.

Ponadto w najnowszym odcinku audycji "Tym żyje Kościół":
- O 9. rocznicy wyboru papieża Franciszka rozmawiamy z Tomaszem Królakiem z Katolickiej Agencji Informacyjnej
- ABCDE… Co zakodował pod tymi literami nowy Przewodniczący Zespołu Episkopatu ds. Nowej Ewangelizacji, bp Artur Ważny?
- O trudnych relacjach rodzinnych w Bangladeszu mówi Łukasz z Open Doors w cyklu „Tym żyje Kościół Prześladowany”

TUTAJ POSŁUCHASZ całej audycji

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy