107,6 FM

Singel z check-listą

Jak przetrwać przedłużający się czas staropanieństwa i nie zwariować z samotności.

Co robić kiedy do wnętrza wdziera się przejmująca samotność i brak nadziei na zmianę w życiu? Skąd bierze się we współczesnym społeczeństwie nasilona tendencja do bycia jak najdłużej singlem? Na te i inne pytania odpowiadali eksperci podczas V Debaty Walentynkowej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach pod hasłem "Chwilowo panna, jeszcze kawaler".

Na zaproszenie do udziału w debacie odpowiedzieli: Magdalena Wołochowicz, blogerka, autorka książki "Chwilowo panna...", Jola Szymańska, blogerka, youtuberka, znana jako hipster-katoliczka oraz Marcin Moroń, psycholog.

- Czas panieństwa czy kawalerstwa to jest tak samo dobry czas, jak każdy inny - przekonywała Magda Wołochowicz. - To jest po prostu etap życia, który powinniśmy dobrze wykorzystać. Nie jest tak, że musimy się jakoś doczołgać, byleby tylko dotrwać do ślubu. To cudowny czas, żeby rozwijać swoje pasje, odkrywać talenty, rozwijać się fizycznie i duchowo.

Facebook zabija tęsknotę

Skąd bierze się problem przedłużającego się panieństwa czy starokawalerstwa w społeczeństwie? Jesteśmy bardziej wygodniccy czy mamy większe wymagania? A może po prostu zbyt zapracowani?

- Jesteśmy świadkami w ostatnich dekadach sporych zmian kulturowych, społecznych i częściowo te zmiany rzutują także na problem przedłużającego się stanu wolnego - wyjaśniał Marcin Moroń. - Wielu instytucjom czy koncernom zależy na tym, żeby ludzi utrzymywać przez jakiś czas w stanie dużej niedojrzałości. Niektórzy socjologowie znaleźli określenia na to zjawisko: infantylizacja albo makdonaldyzacja społeczeństwa. Jeśli utrzymujemy ludzi w stanie permanentnego szukania pomysłu na siebie, to też trudno od nich wymagać stabilności, która jest potrzebna do budowania długotrwałych relacji. Wobec tego jeśli nie wiemy kim jesteśmy, to też nie wiemy jak mają wyglądać nasze związki, to albo nie wchodzimy w ogóle w związek, albo ciągle szukamy związku idealnego.

Powszechność porozumiewania się za pomocą komunikatorów internetowych spowodowała, że mamy ogromne problemy w wyrażaniu swoich uczuć, pragnień czy w wyjaśnieniu nieporozumień w realnym świecie. Nierzadko młodzi ludzie wyznają sobie miłość, godzą się po kłótni, a nawet zrywają z sobą za pomocą internetu.

- Pozornie mamy duży dostęp do łatwej komunikacji - mówił M. Moroń. - To sprawia, że nie mamy możliwości doświadczyć takich emocji, które scalają ludzi, jak na przykład tęsknota. Kontakt elektroniczny niekoniecznie uczy nas umiejętności komunikacyjnych. I to już jest poważny problem.

Mężczyzna też człowiek

W przedłużającym się czasie bycia singlem nie warto rezygnować z życia towarzyskiego, z postawy otwartości na nowe znajomości - zachęcali eksperci debaty.

Magda Wołochowicz radziła zrobić check-listę cech, które chcielibyśmy, aby miała nasza wymarzona druga połówka. - Nie chodzi o to, by szukać ideału, bo ideałów nie ma, ale po to, by poznać siebie, odkryć swoje własne oczekiwania - tłumaczyła.

W jaki sposób mężczyźni przeżywają swoją samotność w społeczeństwie, które bardziej brutalnie traktuje niezamężne kobiety niż kawalerów?

- Proszę państwa, mężczyzna to też człowiek, naprawdę. Ma swoje uczucia - przekonywał półżartem M. Moroń. - Mężczyźni gorzej sobie radzą z rozstaniami niż kobiety. U mężczyzn samotnych, bez względu na powód samotności, jakość życia jest gorsza, niż u żyjących w związkach. Zresztą badania wykazują, że osoby w związkach żyją dłużej i zdrowiej.

Jola Szymańska zachęcała, by zamiast rad dawanych osobom samotnym, raczej otoczyć je przyjaźnią, czułością, dać poczucie wsparcia, zwłaszcza w okresach przedłużającej się frustracji i braku perspektyw. - Zamiast mówić "Wyjdź do ludzi", "On nie był Ciebie wart", po prostu przytul - radziła.

Debatę „Chwilowo panna, jeszcze kawaler” zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Katowickiej. Partnerami byli KZA Gaudeamus i firma Panomedia. Poprowadzili ją redaktor Radia eM Agnieszka Skrzypczyk i rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego, Marek Kiczka.

Relacja filmowa z debaty, zrealizowana przez Panomedia, wkrótce dostępna będzie na stronie www.katowice.ksm.org.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama