Św. Szczepan

dodane 26.12.2017 08:30

Historię dzisiejszego patrona znamy na pamięć. Jest przecież odczytywana w Kościele w czasie Mszy świętej.

Św. Szczepan   Św. Szczepan

Historię dzisiejszego patrona znamy na pamięć. Jest przecież odczytywana w Kościele w czasie Mszy św. Właściwie to nie cała, tylko jej tragiczny i jednocześnie chwalebny koniec. Szczepan jest kamieniowany przez Żydów, a umierając wybacza swoim prześladowcom i upada. Tyle pobożnego obrazka. A teraz pytanie na serio jak upada św. Szczepan? Bynajmniej nie na ziemię. To znaczy na ziemię również, tak to widzą wszyscy świadkowie tego wydarzenia. Ale św. Łukasz, który opisuje to wydarzenie w Dziejach Apostolskich, widzi więcej. Widzi, wyznaje i podaje to nam do wierzenia, że św. Szczepan upada w ramiona Jezusa, którego ujrzał. Kim był św. Szczepan, że otrzymał tak wielkie wyróżnienie? I czym tak naprawdę zasłużył na ten festiwal nienawiści opisywany przez św. Łukasza? Sądząc po greckim imieniu, był tym który jako dorosły mężczyzna się nawrócił. Nie tylko w tym sensie, że stał się częścią żydowskiej diaspory, czyli na przekór całemu Olimpowi pełnemu bogów wybrał Boga Jedynego. Szczepan zrobił coś więcej. Jako prozelita, czyli poganin nawrócony na judaizm dostrzegł w Jezusie obiecanego przez Boga Mesjasza. Pewnie gdyby zatrzymał dla siebie to odkrycie, gdyby uczynił je prywatną sprawą, to wszystko rozeszłoby się jak to się mówi po kościach. Ale niestety, on postanowił dać swojemu odkryciu publiczny wyraz. Rzecz musiała być spektakularna, skoro został przez Apostołów wybrany jednym z siedmiu diakonów. Ich zadaniem była posługa ubogim, w celu odciążenia uczniów Chrystusa i dania im czasu na głoszenie Ewangelii. Jednak Szczepan nie poprzestał na tym zaszczytnym zadaniu. Musiał dosłownie płonąć odkrytą w Jezusie Bożą miłością, skoro jak czytamy w Dziejach Apostolskich, "pełen łaski i mocy Ducha Świętego" głosił Ewangelię z mądrością, której nikt nie mógł się przeciwstawić. Szczególnie zaś nie potrafili przeciwstawić się jej ci, którzy byli do tej pory jego współbraćmi w żydowskiej diasporze. Mówienie prawdy prosto w oczy wymaga odwagi. Mówienie jej w ten sposób swoim bliskim to heroizm. Bo wobec bliskich, którzy zwracają nam uwagę, zawsze mamy w kieszeni kamienie. I zawsze znajdziemy pretekst by ich użyć, zamiast uczynić rachunek sumienia. I to jest twarda lekcja którą daje nam w drugi dzień świąt swojego narodzenia Dzieciątko. Szczepan ją odrobił dlatego jest wspominany jako Protomartyr - pierwszy męczennik. Nawet jego imię świadczy o tym zwycięstwie. Wiecie państwo co znaczy? Greckie imię Stephanos, czyli polski Szczepan albo Stefan znaczy tyle, co "wieniec".

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 MarianNowak 20.04.2016 12:33
Podpis prezydenta Dudy tylko pogorszy polityczną i prawną sytuację TK i coraz bardziej uniemożliwia jej pozytywne rozwiązanie, wbrew frazesom prezydenta o przebaczeniu.
Plusów: 3 MagdaFo 20.04.2016 09:41
Niezalogowany użytkownik Sądzę że wcześniej niż później dojdzie do polemiki pomiędzy panem profesor Jędrzejewskim, wybitnym karnista, prawnikiem, wykładowcą z górą 30 lat Wydziału Prawa UW, świetnego nauczyciela, ciętego i ironicznego polemisty z panem "profesorem od prawa" Wydziału Resocjalizacji UW, znanym przede wszystkim ze znajomości przy stole ze śp. Lechem Falandyszem i tzw panem luzakiem na egzaminach - wystarczyło wejść żeby mieć 3. A po co komu ta nauka,
Plusów: 2 Gość 20.04.2016 09:13
Niezalogowany użytkownik Dlaczego miałby nie odbierać przysięgi? Przecież nawet spece stojący w konflikcie wokół TK po stronie opozycji przyznają, że wybór był ważny.
Plusów: 4 Kris 19.04.2016 21:43
Niezalogowany użytkownik
Cóż, po takim przekręcie jakie PIS zrobiło w sejmie pan Duda skoro nie widzi to znaczy że je firmuje. To jego podpis będzie. Tak nisko moralną osobę na tym stolcu POLSKA jeszcze nie miała.

wszystkie komentarze >