107,6 FM

Nie żyje ks. prof. Wincenty Myszor

Miał 75 lat. Był profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych, wybitnym patrologiem, koptologiem i znawcą tekstów gnostyckich.

Jego pogrzeb odbędzie się w czwartek 23 lutego o 10.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Urodził się 22 maja 1941 roku w Chełmie Śląskim. Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne ukończył w Krakowie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 6 czerwca 1965 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk bp. Herberta Bednorza.

Był członkiem Komitetu Nauk Teologicznych PAN oraz Association Internationale des Études Byzantines. W latach 1981-1995 pełnił funkcję redaktora naczelnego Rady Naukowej Śląskich Studiów Historyczno-Teologicznych.

W 2000 roku abp Damian Zimoń mianował go dziekanem Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach. Stanowisko piastował do roku 2008.

Jego dorobek naukowy jest imponujący. Opublikował m.in. polskie przekłady tekstów z Nag Hammadi oraz liczne tłumaczenia tekstów gnostyckich - "Gnostycyzm w tekstach z Nag Hammadi" oraz "Anapausis w teologii chrześcijańskich gnostyków". Jest także autorem pierwszego polskiego przekładu "Ewangelii Judasza". Została ona opublikowana w dwóch wersjach - tłumaczenie A opatrzone zostało naukowym komentarzem w przypisach. Jest podzielone na strony i wiersze, zgodnie z koptyjskim rękopisem. Tłumaczenie B zawiera wersję na tyle swobodną, na ile pozwala koptyjski oryginał.

Opracował także podręcznik do nauki języka koptyjskiego, zatytułowany "Język koptyjski - kurs podstawowy dialektu saidzkiego", a także – wraz z Albertyną Dembską – "Podręczny słownik koptyjsko-polski" oraz "Chrestomatię koptyjską".

W 2003 roku został odznaczony przez Stolicę Apostolską godnością kapelana Jego Świątobliwości.

Na wniosek Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podczas inauguracji roku akademickiego 2006/2007 na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach otrzymał nagrodę zespołową ministra nauki i szkolnictwa wyższego za współautorstwo syntezy "Literatura Grecji starożytnej". Zaś w 2013 roku wręczono mu nagrodę "Lux ex Silesia" za całokształt pracy naukowej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 23 lutego w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach:

9.30 - Różaniec w intencji zmarłego,

10.00 - Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca.

Po Mszy przejazd do Chełmu Śląskiego:
- wprowadzenie trumny do kościoła parafialnego Trójcy Przenajświętszej i okolicznościowe modlitwy
- przejście na cmentarz, złożenie do grobu i zakończenie ceremonii pogrzebowych na cmentarzu parafialnym w Chełmie Śląskim.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama