Uczestnicy Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego, który odbył się w Poznaniu, domagali się m.in. obrony życia i solidarności z rodzinami.
W sobotę 19 marca 2016 r. w Poznaniu odbył się po raz drugi Chrześcijański Kongres Społeczny. Inicjatorem był Marek Jurek, a oprócz europosła Prawicy Rzeczpospolitej wzięli w nim udział m.in. Paweł Kukiz i Kazimierz Michał Ujazdowski. Do Poznania zjechali także goście zagraniczni, tacy jak węgierski wiceminister Ferenc Kalman i dyrektor generalny Europejskiego Chrześcijańskiego Ruchu Politycznego Guido van Beusekom. ChKS był okazją do spotkania się przedstawicieli ruchów katolickich i organizacji, którym bliskie jest nauczanie Kościoła, m.in. takich jak Christianitas, Instytut Ordo Caritatis, Ordo Iuris, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, Stowarzyszenie KoLiber, Studenci dla Rzeczypospolitej, CitizenGo, Forum Kobiet Polskich, Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych, Odnowa w Duchu Świętym, Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych, Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich.
Ważnym momentem zjazdu była Msza św. odprawiona w kościele karmelitów przez bp. Damiana Bryla. Uczestnicy wzięli także udział w koncercie Jacka Kowalskiego. Istotnym elementem wydarzenia było ogłoszenie Karty Poznańskiej, która jest deklaracją głównych założeń Kongresu. – Jubileusz 1050-lecia chrztu Polski stawia nam przed oczyma wieki, które ukształtowały ścisły związek między wiarą chrześcijańską a kulturą polską. Polski patriotyzm od początku czerpie z zasad głoszonych przez Kościół − głosiciela Prawdy i wychowawcę narodów – można przeczytać w dokumencie.
Autorzy „Karty” podkreślają wagę obrony życia, solidarności z rodzinami, a także zwracają uwagę na postępującą islamizację Europy. – Opinia chrześcijańska powołana jest do solidarnego współkształtowania rozwoju naszego kraju. Powinna wskazywać pola odpowiedzialności państwa i oceniać jego działania z tej perspektywy – napisali.