107,6 FM

Kiedy publikacja wyroku TK?

Termin ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw minie w przyszły poniedziałek, publikacji można się jednak spodziewać wcześniej, nawet w środę - dowiedziała się PAP w Rządowym Centrum Legislacji. Chodzi o wyrok ws. wyboru sędziów TK.

"Zgodnie ze standardowymi zasadami w przypadku wyroków TK termin wynosi od pięciu do siedmiu dni roboczych. Siedem dni roboczych mija w poniedziałek, 14 grudnia" - powiedział PAP dyrektor Departamentu Dzienników Urzędowych i Systemów Informacyjnych w Rządowym Centrum Legislacji Jarosław Deminet.

Dodał jednak, że nie oznacza to, że wyrok ukaże się dopiero w przyszły poniedziałek. "Zwykle to trwa nie mniej niż cztery dni robocze. Jeżeli nie będzie żadnej decyzji, że ma to być ogłoszone szczególnie pilnie, to spodziewałby się, że to będzie nie wcześniej niż w środę, czwartek" - podkreślił.

O przyspieszenie procedury może zwrócić się do RCL prezes Rady Ministrów.

TK uznał w ostatni czwartek, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy dot. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów.

Prezydent Andrzej Duda odniesie się do orzeczenia po jego opublikowaniu w Dzienniku Ustaw - zapowiada szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. "Na razie prezydent nie może się odnieść do treści orzeczenia, które formalnie nie weszło w życie" - powiedział w poniedziałek w TOK FM pytany, czy prezydent przyjmie przysięgę od trzech sędziów wybranych w ubiegłej kadencji.

Wcześniej w czwartek prezydent odebrał ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ślubowanie złożyli Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski, których w głosowaniu wybrała w środę sejmowa większość przy sprzeciwie opozycji: PO, Nowoczesnej i PSL. Kandydatów na sędziów zgłosił PiS. Sędziowie zostali zaprzysiężeni podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Ślubowanie od piątego - Julii Przyłębskiej - prezydent odbierze po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w Trybunale.

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama