Kanonizacja Męczenników Ugandyjskich w 1964 r. i późniejsza w 1969 r. pierwsza w Afryce subsaharyjskiej wizyta Papieża Pawła VI, były okazją do
wybudowania Sanktuarium męczenników w Namugongo, które coroczne gromadzi
miliony pielgrzymów. Natomiast Sanktuarium w Munyonyo, gdzie zapadł wyrok i zginęło czterech z nich, było przez lata zapomniane. W 2013 roku posługi w Munyoynyo podjęli się krakowscy franciszkanie, którzy podjęli się tu budowy sanktuarium,
klasztoru oraz centrum formacji katechistów. W listopadzie 2015 r. podczas swojej pierwszej pielgrzymki do krajów Afryki, papież Franciszek odwiedził ugandyjskie sanktuarium. W
lipcu 2019 r. kościół w Munyonyo został podniesiony do rangi Bazyliki Mniejszej. Zdjęcia: Krzysztof Błażyca/Foto Gość
Most Kaggwy, droga przy sanktuarium
Krzysztof Błażyca/Foto Gość
Dokumenty dotyczące galerii:
Jedyne takie miejsce w Ugandzie. Projekt polskich franciszkanów przyciąga wiernych z całego kraju
Przy franciszkańskiej misji w Kampali, w dzielnicy Munyonyo, obok bazyliki ku czci Męczenników Ugandyjskich, powstaje Centrum Bożego Miłosierdzia. Budują je polscy franciszkanie. Obecnie trwają prace wykończeniowe kaplicy, lecz największe wyzwanie wciąż pozostaje do zrealizowania.
Kakooge. Misja od kuchni.
Misja w Kakooge była pierwszą spośród założonych przez franciszkanów z prowincji krakowskiej w Ugandzie. Powstała w 2001 roku. Ojciec Stanisław "Nsubuga" Strojecki, obecnie (2023) proboszcz parafii w Kakooge, jest najdłużej związany z Ugandą.
58 lat temu Paweł VI kanonizował Męczenników Ugandyjskich
18 października 1964 roku, dwudziestu dwóch katolickich męczenników Ugandy zostało uroczyście ogłoszonych świętymi przez papieża Pawła VI w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Kanonizacja Męczenników, zabitych w latach 1885-1886 na rozkaz ówczesnego kabaki Mwangi II, była nie tylko historyczna, ale i przełomowa.
Nowy misjonarz franciszkański dla Ugandy
W niedziele 31 lipca w kościele franciszkanów w Legnicy, o. Marian Gołąb, prowincjał Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię wręczył o. Łukaszowi Mężykowi krzyż misyjny, posyłając franciszkanina do Ugandy.
Z Łagiewnik nad Jezioro Wiktorii
- Myślę, że to piękne, że w Munyonyo, oprócz duchowości związanej z historią Męczenników Ugandyjskich, bo to ich Sanktuarium, tak szczególnie rozwija się kult Bożego Miłosierdzia - mówi o. Wojciech Ulman OFM Conv, kustosz ugandyjskiego sanktuarium.