Bielsko-Biała. Rozmowy o skutkach powodzi i zabezpieczeniu na przyszłość
Archiwum. Bielsko-Biała, 23.05.2019. Rzeka Białka w okolicach Centrum Handlowego Sfera w Bielsku-Białej Urszula Rogólska /Foto Gość

Bielsko-Biała. Rozmowy o skutkach powodzi i zabezpieczeniu na przyszłość

Brak komentarzy: 0

Adam Stano / Radio eM

publikacja 08.11.2024 16:48

Całkowite pokrycie strat powodziowych przez skarb państwa, budowa wałów na rzekach Wisła, Soła, Jasienica i Iłownica czy prowadzenie programu małej retencji w beskidzkich lasach – to niektóre postulaty samorządowców z powiatu bielskiego w związku z usuwaniem szkód po wrześniowych ulewnych deszczach.

O usuwaniu skutków wrześniowej powodzi rozmawiali dziś w Bielsku-Białej samorządowcy, politycy, eksperci i służby z terenu powiatu bielskiego. Na spotkaniu podsumowano pierwsze podjęte działania takie jak umacnianie wałów, naprawa dróg oraz udrażnianie leśnych potoków.

Pojawiły się również plany na przyszłość zabezpieczające region, o których mówił wiceminister infrastruktury, Przemysław Koperski:

 

Samorządowcy obecni na spotkaniu apelowali o realizację większych inwestycji retencyjnych – takich jak budowa zbiorników w Międzyrzeczu oraz w Jasienicy. Przed powodzią mogłoby też chronić powiększanie terenów leśnych w Beskidach.

- Włodarze gmin łączą siły, by do podobnej sytuacji nie doszło w przyszłości. Ważne są działania mikro, ale na dużą skalę – przekonuje Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic:

 

Straty powodziowe w infrastrukturze powiatu bielskiego wyceniono na 160 milionów złotych. Najwięcej do zrobienia jest w Czechowicach-Dziedzicach i w gminie Jasienica.

Samorządowcy z powiatu bielskiego łączą siły z Wodami Polskimi i Lasami Państwowymi. Wszystko w celu zabezpieczenia regionu przed kolejnymi powodziami. W bliskich planach jest remontowanie wałów oraz budowa nowych. W dalszych – utworzenie zbiorników retencyjnych i polderów na terenach górskich. Istotne będzie też uprzątnięcie terenów leśnych – przekonuje wójt gminy Jasienica, Janusz Pierzyna:

 

Sytuacji nie poprawia fakt, że mieszkańcy budują się coraz bliżej lasów lub ich kosztem – dodaje Marek Czader z regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.:

 

Swoje pomysły samorządowcy przedstawili stronie rządowej. Liczą na sfinansowanie napraw po wrześniowej powodzi oraz nowych inwestycji chroniących przed podtopieniami.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.