Abp Skworc: Betlejem i Wieczernik to szczególne miejsca adoracji Pana
Panewniccy franciszkanie mogą poszczycić się jedną z największych szopek w Europie. Roman Koszowski /Foto Gość

Abp Skworc: Betlejem i Wieczernik to szczególne miejsca adoracji Pana

ks. Rafał Skitek /Radio eM

publikacja 12.01.2023 22:45

– Betlejem i Wieczernik to szczególne miejsca adoracji Pana – powiedział abp abp Skworc w homilii podczas sprawowanej przez niego Mszy w Bazylice św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach. W liturgii uczestniczyli alumni Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Franciszkanów oraz Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

W homilii abp Skworc nawiązał do ośrodka dla niewidzących dzieci prowadzonego przez Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża w Kibeho w Rwandzie, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Słowa. – Wśród nich są również dzieci chorujące na trąd. Ta choroba jest dziś wyleczalna; trzeba tylko systematyczności w przyjmowaniu lekarstw – mówił.

W tym kontekście przywołał fragment dzisiejszej Ewangelii. – Człowiek trędowaty, społecznie marginalizowany, (…) łamiąc wszelkie przepisy prawa (…) dociera do Jezusa i zwraca się do Niego z usilną prośbą: "Jeśli zechcesz, możesz mnie oczyścić" – powiedział. Zaznaczył, że Jezus zdjęty litością uzdrowił go i „zaraz trąd go opuścił”. – W języku religijnym mówimy często o trądzie grzechu, który zaburza relacje z Bogiem i bliźnimi. Relacja zaburzona nie jest normalna, stąd rodzi się w każdym grzeszniku, prędzej czy później, wewnętrzny imperatyw, pragnienie bycia oczyszczonym i to ono sprawia, że podobnie jak trędowaty zbliżamy się do Jezusa Chrystusa z wewnętrznym wołaniem „możesz mnie oczyścić” i przystępujemy do sakramentu pokuty – wyjaśniał.

Wskazał na wyrażenie zawarte w Liście do Hebrajczyków: „oszustwo grzechu”, oraz skutki grzechu pierwszych rodziców. Zauważył, że „często po popełnieniu grzechu uświadamiany sobie naszą nagość, zerwanie relacji z Bogiem i bliźnim”. – Niewątpliwie grzech – odstąpienie od Boga żywego – prowadzi do serca przewrotnego i do utraty wiary, a ona jest fundamentem trwania w powołaniu i jego realizacji. Jej strata jest przyczyną sprzeniewierzenia się powołaniu, odejść i spektakularnych apostazji – mówił abp Skworc.

Za autorem Listu do Hebrajczyków prosił seminarzystów, by postępowali, jak mówi Duch Święty: słuchali Jego głosu i „dziś” nie zatwardzali serc. Podkreślił, że poprzez owo „dziś” Bóg nieprzerwanie przemawia do człowieka „dwoma faktami: wydarzeniem betlejemskim i wydarzeniem wieczernikowym”. – Słowo Ciałem się stało i zamieszkało, aby w wieczerniku powiedzieć "Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje" – dodał.

– Betlejem i Wieczernik to szczególne miejsca adoracji naszego Pana; trwajcie na adoracji i cieszcie się, że w każdej Eucharystii ponawia się Boże Narodzenie (…) Bądźcie z Tym, który jest z nami nie tylko „dziś” ale przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” – prosił.

Eucharystia sprawowana w Bazylice św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach była centralnym punktem świątecznego spotkania modlitewnego alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Franciszkanów oraz Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.