Międzynardowy Dzień Dzieci Ulicy. Pandemia to trudny czas dla dzieci i młodzieży
Dzieci ulicy dziś zamykają się w wirtualnym świecie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży DOM ANIOŁÓW STRÓŻÓW

Międzynardowy Dzień Dzieci Ulicy. Pandemia to trudny czas dla dzieci i młodzieży

Brak komentarzy: 0

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza / Radio eM

publikacja 12.04.2021 14:19

Wielka samotność i brak bezpieczeństwa - to w obecnych czasach przeżywa wielu młodych ludzi. W pewnym sensie można ich nazwać 'dziećmi ulicy', a dzisiaj właśnie (12 kwitnia) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy.

Choć ulica w 2021 roku wygląda już zupełnie inaczej niż 15 czy 20 lat temu, dzieci wciąż tam są. Samotne, chodzące bez celu, z perspektywą powrotu do domu, w ktorym nie ma miłości i bezpieczeństwa. - Wiemy to, ponieważ każdego dnia je spotykamy na ulicach Katowic, Sosnowca czy Chorzowa - mówi Monika Bajka, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży DOM ANIOŁÓW STRÓŻÓW:

Pandemia koronawirusa zaburzyła cały system opieki nad dziećmi potrzebującycmi wsparcia. 'Ulica' to także symbolicznie - pustka, samotność, beznadzieja.

W Międzynarodowym Dniu Dzieci Ulicy pokazujemy tych, którzy - mimo lockdownu - próbowali docierać do swoich podopiecznych. Wśród nich byli wychowawcy Stowarzyszenia DOM ANIOŁÓW STRÓŻÓW - mówi Barbara Frankowska, kierownik świetlicy w Katowicach-Załężu:

Czasem szwędają się po ulicach lub galeriach handlowych, ale częściej zamykają w swoich pokojach w wirtulanym świecie. - Podczas pandemii młodym odcięto prawidłowe wzorce - podkreśla Bożena Bucka, dyrektor ośrodka METIS w Katowicach:

Mogą np. zupełnie wypaść z systemu edukacji. Rodzice ciagłą nauką zdalną też są zmęczeni i widzą, że ich dzieci cofają się w rozwoju:

Jak podają policyjne statystyki, rośnie liczba samobójstw wśród dzieci.  W 2020 r. skutecznie na swoje życie targnęło się 116 takich osób.  Najmłodsze z dzieci miało osiem lat.

Dziś (12 kwietnia) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy. Według UNICEF w 2004 roku na całym świecie problem ten dotyczył blisko 100 milionów dzieci, z czego około 50 milionów w Afryce i ponad 40 milionów w Ameryce Łacińskiej. O tym problemie powiemy więcej w eMisji specjalnej po 15.30.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.