publikacja 08.05.2018 17:09
Pochodzą z konkatedralnej parafii w Żywcu, Hałcnowa, Pogórza, Targanic, Kończyc Małych i Komorowic-Obszarów. Dziś w Hałcnowie przyjęli święcenia diakonatu z rąk bpa Romana Pindla.
W tym roku to właśnie hałcnowska bazylika Matki Bożej stała się po raz pierwszy w swojej historii miejscem święceń diakonatu siedmiu kandydatów - alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie - pochodzących z bielsko-żywieckich parafii. Także dzisiaj w katedrze na Wawelu święcenia przyjęło ich 14 kolegów rocznikowych z archidiecezji krakowskiej.
Wraz z biskupem Romanem Pindlem przy ołtarzu stanęli m.in.: bp Piotr Greger, biskup senior Tadeusz Rakoczy, wikariusz generalny ks. Marek Studenski, przełożeni z seminarium z wicerektorem ks. Sławomirem Kołatą i ojcami duchownymi: ks. Jerzym Pytraczykiem i Bogusławem Kastelikiem, ks. kustosz Piotr Konieczny oraz pozostali proboszczowie parafii, z których pochodzą nowi diakoni. Katedrę wypełnili najbliżsi diakonów: rodzice, rodzeństwo i przyjaciele oraz parafianie z miejsc, z których pochodzą.
Kandydaci na diakonów w procesji do bazyliki
Urszula Rogólska /Foto Gość
Księża biskupi w procesji do bazyliki hałcnowskiej
Urszula Rogólska /Foto Gość
Nowi diakoni podczas Eucharystii
Urszula Rogólska /Foto Gość
Cytując węgierskiego jezuitę o. Ladislausa Borosa, biskup stwierdził, iż "znakiem coraz bardziej zażyłej relacji jest nasze zadowolenie z Boga". - Powiedzieć Bogu z serca: dziękuję Ci, że jesteś, że ja jestem, to oddać Bogu chwałę i uwielbiać Go w dziękczynieniu. Bóg na pewno nie będzie chciał nami manipulować. Raczej będzie chciał, jak mówi prorok, pociągać nas więzami miłości. Moje istnienie nic Mu nie dodaje. Ale gdy w świecie stworzonym będzie coś zamierzał, do tego wybierze mnie - jak przyjaciela. I będzie to najbardziej zaszczytna współpraca. Gdy w nią wejdę, odpowiadając z miłością, wielkodusznością, właściwie niczego więcej od życia nie mogę oczekiwać.
Nowi diakoni podczas Eucharystii w Hałcnowie
Urszula Rogólska /Foto Gość
Biskup zachęcił, by w relacji z Bogiem być uczciwym i szczerym - unikając formalizmu. - W modlitwie ludzi zaprzyjaźnionych z Bogiem nie trzeba dużo słów, wystarczy patrzeć na siebie, milczeć, być świadomym, że jestem z Nim. Ale także gwałtowność w modlitwie, burzenie się, nastawanie na Boga w sytuacji, którą odbieram jako niesprawiedliwą, krzywdzącą, bezsensowną, jest także przejawem autentycznej relacji człowieka, który nie wszystko rozumie. Bóg jednak chce przeprowadzić mnie przez rzeczy trudne - tak będzie, kiedy będę się otwierał na Jego łaskę… To potrafi przemienić moje zniechęcenie, bunt w coraz czystsze zaangażowanie po stronie Jego zamiarów.
Duszpasterze pomogli diakonom nałożyć stułę i dalmatykę
Urszula Rogólska /Foto Gość
Na zakończenie liturgii w imieniu wszystkich diakonów jeden z nich - Wojciech Nowak z Targanic - dziękował biskupom, przełożonym z seminarium, proboszczom, rodzicom i przyjaciołom za towarzyszenie im na drodze powołania.
Klerycy, którzy dziś przyjęli święcenia, wstąpili do krakowskiego seminarium w 2013 roku. Przyjętych wówczas zostało 37 kleryków archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej. Patronem rocznika jest papież św. Jan XXIII - inicjator Soboru Watykańskiego II, orędownik pokoju.
Znak pokoju - z biskupem i diakonami wyświęconymi w ubiegłym roku
Urszula Rogólska /Foto Gość
Kiedy klerycy rozpoczynali formację, rektorem seminarium był ks. prof. Roman Pindel - dziś biskup bielsko-żywiecki, następnie przez trzy lata - ks. prof. Krzysztof Gryz, a obecnie - ks. prof. Janusz Mastalski.
Nowi diakoni diecezji bielsko-żywieckiej:
W ciągu najbliższego roku diakoni rozpoczną posługę w parafiach diecezji i równocześnie - ostatni rok formacji seminaryjnej, przygotowujący ich do święceń kapłańskich.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07