S. Halina Irena Szumił opowiada o związkach ks. Wincentego Granata ze Zgromadzeniem Sióstr Służek NMP Niepokalanej i z Mariówką
S. Halina Irena Szumił opowiada o związkach ks. Wincentego Granata ze Zgromadzeniem Sióstr Służek NMP Niepokalanej i z Mariówką
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Profesor, rektor... święty

Brak komentarzy: 0

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

GOSC.PL

publikacja 17.10.2017 22:20

W chrześcijańskiej starożytności i średniowieczu to była swoista norma: najwyższy poziom naukowy w dziedzinie teologii i filozofii bardzo często łączył się ze świętością. Proces o wyniesienie na ołtarze ks. prof. Wincentego Granata to jakby powrót do korzeni.

Był 9. spośród 16 rektorów KUL. Jego dewizą były słowa św. Pawła: „Czynić prawdę w miłości”. Wieloletni wykładowca KUL, był jego rektorem w latach 1965-1970. Wykazał się odwagą brania w obronę represjonowanych studentów KUL i Lublina po proteście z marca 1968 r. Za tę postawę w 2008 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

- Miejsce otwarcia wystawy w MDK w Przysusze bierze się stąd, że w sąsiedztwie jest Mariówka i dom generalny Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej. A to z naszym zgromadzeniem ks. Granat był mocno związany i wielokrotnie przybywał do Mariówki - wyjaśnia s. Elżbieta Kowacz, jedna z promotorek wystawy.

O ks. Granacie i jego duchowości, a także o KUL opowiadał ks. prof. Zdzisław Janiec, postulator procesu wyniesienia na ołtarze księdza rektora i wykładowca lubelskiej uczelni. - Ten proces na poziomie diecezjalnym jest już na ostatnim etapie. Mamy nadzieję, że dokumenty prześlemy do Watykanu w przyszłym roku, a więc roku 100-lecia działalności KUL i 200. rocznicy powstania diecezji sandomierskiej - zapewnia ks. Janiec.

Po otwarciu wystawy, w którym razem z siostrami z Mariówki i uczniami tamtejszych szkół prowadzonych przez zgromadzenie, uczestniczyli m.in. bp Henryk Tomasik i przedstawiciele władz miasta na czele z burmistrzem Tadeuszem Tomasikiem, w sali widowiskowej MDK odbyła się sesja naukowa, podczas której s. dr Halina Irena Szumił, sekretarka ks. Granata i promotorka jego świętości, opowiadała o związkach kandydata na ołtarze ze zgromadzeniem oraz z samą Mariówką.

Wincenty Granat urodził się 1 kwietnia 1900 r. w Ćmielowie. W 1918 r. wstąpił do sandomierskiego seminarium, które ukończył, uzyskując dyplom i święcenia subdiakona. Bp Marian Józef Ryx skierował go na specjalistyczne studia na Uniwersytecie Gregoriańskim. W 1924 r. przyjął w katedrze sandomierskiej święcenia kapłańskie i wrócił do Rzymu, by kontynuować studia, które zakończył dwoma doktoratami - z filozofii i teologii.

Po powrocie do kraju został prefektem szkół powszechnych w Radomiu. Brał udział w pracach organizacji młodzieżowych, prowadził wykłady dla społeczności Radomia. Zajmował się także działalnością społeczną i charytatywną.

W 1933 r. został profesorem Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, gdzie nauczał m.in. logiki, kosmologii, psychologii i ontologii. Dwa lata później pełnił funkcję kierownika duchownego Niższego Seminarium Liceum Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu. W czasie niemieckiej okupacji działał w tajnym nauczaniu na tzw. kompletach.

W 1952 r. rozpoczął prowadzenie wykładów i seminariów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, godząc je z dotychczasowymi zajęciami w sandomierskim seminarium. W latach 1963-1970 był prezesem Towarzystwa Naukowego KUL. W 1965 r. został rektorem KUL. Z powodu kłopotów zdrowotnych w 1970 r. zrzekł się jednak tej funkcji, poświęcając się pracy naukowej i duszpasterskiej. Jako rektor występował w obronie represjonowanych studentów KUL i innych uczelni Lublina w czasie wydarzeń marcowych 1968 r., efektem czego żaden z nich nie został wydalony z uczelni, mimo nacisków komunistycznej władzy. Aresztowanym studentom pomógł zapłacić kary grzywny z własnej kieszeni i dokonanych zbiórek pieniężnych, przez co uniknęli 3-miesięcznego aresztu.

W 1977 r. wrócił do diecezji, zamieszkał w Domu Kapitulnym w Sandomierzu. W tym samym roku Zarząd Towarzystwa Naukowego KUL przyznał księdzu za całokształt działalności naukowej Nagrodę im. ks. Idziego Radziszewskiego, a rok później - medal „Za zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego”. W 1978 roku odmówił przyjęcia Orderu Odrodzenia Polski, nadanego mu przez Radę Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Ks. Granat zmarł w opinii świętości 11 grudnia 1979 r. i został pochowany w grobowcu Kapituły Sandomierskiej na cmentarzu Katedralnym. 12 czerwca 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

Z okazji 40. rocznicy Marca '68 za obronę represjonowanych studentów został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.