Minęło pięć lat
Arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki Henryk Przondziono /Foto Gość

Minęło pięć lat

Brak komentarzy: 0

ASI

GOSC.PL

publikacja 28.10.2016 21:00

29 października 2011 r. papież Benedykt XVI mianował dotychczasowego biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca arcybiskupem metropolitą katowickim. Uroczyste wprowadzenie do archikatedry Chrystusa Króla odbyło się 26 listopada 2011 roku.

Arcybiskup Wiktor Skworc urodził się 19 maja 1948 r. w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach. Jego rodzicami byli Jerzy, pracownik kopalni "Bielszowice", oraz Anna z domu Nandzik. 6 czerwca 1948 r. został ochrzczony w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny w Bielszowicach, otrzymując imiona Wiktor Paweł. W 1966 r. po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. W roku akademickim 1970/71 odbył roczny staż w kopalni węgla kamiennego "Walenty-Wawel" w Rudzie Śląskiej, pracując pod ziemią. Obowiązek rocznego stażu dla alumnów Seminarium Śląskiego wprowadził ówczesny biskup katowicki Herbert Bednorz.

Po rocznej praktyce kontynuował studia teologiczne. Po przyjęciu święceń diakonatu w 1972 r. rozpoczął posługę duszpasterską wśród polskiej młodzieży pracującej w Dreźnie. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 kwietnia 1973 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Po zakończeniu pracy w Dreźnie pełnił obowiązki wikariusza parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 4 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.