publikacja 12.05.2016 10:41
Parafia w Puszczy Mariańskiej, kolebce marianów, szykuje dla rodzin nie lada atrakcje.
Tutaj, w Puszczy wszystko się zaczęło... - mówią marianie
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
- Jeden z naszych parafian jest bardzo podobny do bł. o. Papczyńskiego, który zmarł ponad 300 lat temu. Wcieli się więc w rolę przyszłego świętego, żeby w ten sposób przybliżyć innym postać naszego założyciela i żeby parafianie poczuli, że był człowiekiem takim jak oni, można powiedzieć ich sąsiadem - mówi ks. Zbigniew Borkowski MIC, proboszcz parafii św. Michała Archanioła. - Przyjedzie do nas też król Jan III Sobieski, którego o. Papczyński był spowiednikiem i modlitewnym oparciem w czasie wojennych wypraw króla.
Festyn dla rodzin, który odbędzie się trzy dni przed 385. rocznicą urodzin błogosławionego, rozpocznie się po Mszy św. o 12.30. Dla rodzin przygotowano wiele atrakcji "dla duszy i ciała". Będą zabawy, konkursy, okazja do rozmowy przy kawie, herbacie i ciastkach. Po południu na wygłodniałych czeka grochówka, po po Mszy św. polowej o godz.l 18, będzie można przy ognisku upiec kiełbaski.
Monstrancja to jedna z nielicznych zachowanych pamiątek po bł. o Papczyńskim - mówi ks. Zbigniew Borkowski MIC, proboszcz parafii św. Michała Archanioła
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
O. Stanisław był załamany, złożył nawet podanie o powrót do pijarów. Na szczęście Bóg znakami potwierdził, że chce nowego, rodzącego się z takimi trudnościami zgromadzenia. Z leśnej głuszy zaczęły dochodzić głosy o cudach i uzdrowieniach, wyproszonych przez „białego ojca”. Wkrótce do eremickich chatek wprowadzili się pierwsi kandydaci do zakonu, już stateczni i rozważni. Co ciekawe, powrócił też Krajewski, który po latach procesowania się o ziemię z o. Papczyńskim, nawrócił się i przyjął śluby zakonne.
Na przykościelnym placu w Puszczy Mariańskiej, obok pomnika założyciela marianów, stoi drugi – króla Jana III Sobieskiego. Według podań właśnie w tym miejscu stała lipa, pod którą obaj mężczyźni rozmawiali o polityce i sprawach duchowych. Ojciec Papczyński miał wizję zwycięskiej walki pod Chocimiem, a gdy Sobieski wyruszał pod Wiedeń, zwołał modlitewną krucjatę. Po triumfalnym powrocie hetman nadał nowemu zgromadzeniu wiele przywilejów i podarował im ozdobną turecką kapę.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07