Dzięki nim ptaki mają się gdzie zimą skryć, a wiosną uwiją sobie tam wspaniałe gniazdka, gdzie wyklują się młode. O szczegółach Łukasz Fuglewicz przyrodnik.
Niedźwiedź śpi, borsuk ponoć też, a kto nie śpi tej zimy? Piotr Kardasz:
Dokarmianie tak, ale zimą, kiedy warunki są trudne. Dbają o to myśliwi, to pod ich opieką są karmniki leśne. Swoją opowieść snuje Bolesław Bobrzyk z Nadleśnictwa w Katowicach.
Czy na stole barbórkowym pojawiają się miody pitne? Tego nie wiem, ale wiem, że na pewno są bardzo zdrowe.
Czy głuszec jest głuchy? Z tym pytaniem zmierzy się dr Jerzy Parusel. Dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego Górnego Śląska.
Żabie Doły – zespół przyrodniczo-krajobrazowy położony na Górnym Śląsku, na granicy miast: Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich. Po Żabich dołach oprowadza nas przyrodnik Łukasz Fuglewicz.
Niektóre już śpią, inne jeszcze ciągle nie mogą zasnąć. Nic dziwnego jest za ciepło. O zimowaniu zwierząt Bolesław Bobrzyk z katowickiego Nadleśnictwa.
Są pszczołom bardzo potrzebne. Bez nich te owady by nie istniały, a bez pszczół nie istnielibyśmy my. Dlatego tak ważne jest by rośliny miododajne wprowadzać do ogrodów.
Egzotyka jest piękna, pociągająca i tajemnicza. Dlatego ją Państwu przybliżamy. Dziś afrykańskie podróże Piotra Kardasza.
Kochamy egzotykę. Uwielbiamy w ogrodzie rośliny, którymi możemy się pochwalić. Trzeba jednak uważać, bo można do ogrodu wprowadzić roślinę, która cały ogród zniszczy, bo będzie z gatunku inwazyjnych. I o takich roślinach mówi dr Jerzy Parusel.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07