Pius XI, zanim został papieżem, nie tylko był pierwszym Nuncjuszem Apostolskim w Polsce po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, ale osobiście podziwiał Polaków. Co go ujęło w naszym narodzie? M.in. o tym opowiemy w audycji.
Gdy wybuchła I wojna światowa, tylko Benedykt XV wzywał do zaprzestania walk. Ogarnięte nacjonalistycznym szaleństwem narody i przywódcy polityczni pozostali głusi na apele Watykanu. W efekcie w latach 1914-1918 życie straciło ponad 14 mln ludzi. O pontyfikacie Proroka Pokoju jak bywa nazywany Benedykt XV opowiemy w audycji.
To jemu dzieci zawdzięczają możliwość przystąpienia do wczesnej Pierwszej Komunii Świętej. Jednocześnie to on stał się patronem tzw. lefebrystów. Pius X, ogłoszony świętym zaledwie cztery dekady po swojej śmierci, będzie kolejnym bohaterem naszego wakacyjnego cyklu.
Jedna z najsłynniejszych encyklik w dziejach Kościoła to dzieło Leona XIII "Rerum novarum". Dokument okazał się sensacją: po raz pierwszy Kościół zabierał tak śmiały głos w kwestiach społecznych. Papież wbrew liberałom poparł interwencjonizm państwowy w kwestiach społecznych i ekonomicznych i domagał się godziwej zapłaty dla robotników. W przeciwieństwie do komunistów popierał własność prywatną, uważając ją za naturalny stan rzeczy i jedno z podstawowych praw człowieka. O papieżu "trzeciej drogi" opowiemy w audycji.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07