Cztery nowe publikacje popularyzujące kulturę i język śląski - zaprezentowała Biblioteka Śląska. To zarówno zbiory tekstów, jak i podręczniki uczące podstaw pisania po śląsku. Książki mają trafić do zainteresowanych szkół.
150 tysięcy złotych przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego na wydanie publikacji popularyzujących i promujących śląską kulturę, tradycję oraz język. Cztery książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Biblioteki Śląskiej. Wylicza je dyrektor biblioteki, Artur Madaliński:
Książki trafią nieodpłatnie do około 400 szkół i instytucji zainteresowanych propagowaniem śląskiego języka - wskazuje Rafał Adamus, prezes Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy "Pro Loquela Silesiana":
Wspomniane publikacje to:
„Jak pisać po ślōnsku” Rafała Szymy – praktyczny przewodnik po nauce pisania w języku śląskim,
„Ślōnskie bojki po ślōnsku” Marcina Melona i Rafała Szymy – zbiór górnośląskich baśni,
„Górnoślōnski ślabikŏrz” – elementarz języka śląskiego dla najmłodszych
„Wielgǒ literatura w ślōnskich przekładach” Jolanty i Agnieszki Tambor – antologia literatury światowej i polskiej w przekładzie na język śląski.
Publikacje powstały z inicjatywy samorządowców, parlamentarzystów, naukowców i twórców, a ich celem jest promocja i rozwój języka oraz kultury śląskiej.