– Dziękujemy za to, że na długo zanim papież Franciszek podzielił się z nami znaną frazą o tym, że duszpasterz dobry powinien pachnieć owcami, ksiądz arcybiskup to robił, będąc blisko ludzi, blisko ich spraw, ich problemów. Po prostu lubił i lubi ludzi – podkreślił abp Adrian Galbas.
Wierni i kapłani wspólnie dziękowali za życie i posługę abp. seniora Damiana Zimonia. Homilię wygłosił abp Józef Kupny, obecny metropolita wrocławski, który w okresie, gdy abp senior Damian Zimoń był metropolitą katowickim posługiwał na Śląsku jako biskup pomocniczy. Podkreślił on, że w swoim życiu jubilat dawał się prowadzić Chrystusowi. – Trudno jest wymienić wszystkie najważniejsze fakty z posługi biskupiej jubilata. Ale na pewno zasługuje na uwagę promowanie nauki i kultury, zwłaszcza na tym czarnym Śląsku:
Radio eM Solenizantowi abp Adrian Galbas wręczył symboliczny bukiet 90 róż. Krzysztof Gawor /Foto Gość– Abp Damian zawsze był blisko życiowych i społecznych problemów swoich wiernych. O nich mówił zwłaszcza w Piekarach, w czasie pielgrzymek mężczyzn i młodzieńców. W homiliach często poruszał tematykę społeczną, szczególną troską otaczając śląską rodzinę, opartą na tradycyjnych wartościach. Wielokrotnie wypowiadał się przeciwko handlowi w niedzielę. Odważnie bronił godności ludzi pracy, wszystkich, nie tylko górników i hutników. W 2001 roku ogłosił bardzo ważny list pasterski o bezrobociu, prawie do godnej pracy i płacy – powiedział kaznodzieja i zaznaczył, że abp Damian jest do dziś kochanym i szanowanym duszpasterzem.
Abp Kupny zauważył jednocześnie, że jubilat jest pasterzem zanurzonym w świat Boski i ziemski, integrującym w swojej posłudze te dwie rzeczywistości. – Uczeń Chrystusa jest w ciągłym napięciu między niebem a ziemią. Widać to bardzo wyraźnie w posłudze abp. Damiana. Cała jego posługa duszpasterska, zwłaszcza na rzecz ludzi pracy, to było twarde stąpanie po ziemi, głębokie wejście w sprawy tego świata (…). Z drugiej strony abp Damian musiał cały czas patrzeć w niebo, by stamtąd czerpać siły do wypełniania licznych zadań, tam szukać pomocy i natchnienia – mówił abp Kupny.
Dziękując za obecność, abp Damian przypomniał zebranym swoje spotkanie z ministrem ds. wyznań. Gość z Warszawy pytał o budownictwo sakralne w archidiecezji. – Na koniec postawił mi pytanie, którego się nie spodziewałem: „jak to biskupi robią, że tak długo żyją?”. Stwierdziłem wówczas: „Biskupi próbują żyć według dziesięciu przykazań Bożych” i na tym rozmowa się zakończyła. Dziś może i niektórzy z was pytają, dlaczego piąty biskup katowicki dożył tak sędziwego wieku. Ja też stawiam sobie to pytanie. W duchu wiary przyjąłem tę nominację Jana Pawła II, świętego, mojego profesora z seminarium, potem w Krakowie, potem na Watykanie. Przez 26 lat próbowałem służyć ludowi Bożemu na śląskiej ziemi. Chcę bardzo podziękować za tyle dobra, tyle modlitwy – zwrócił się do zebranych solenizant. Zaapelował, by każdy w swoim życiu starał się dawać Panu Bogu prawo do stanowienia o sobie.
Warto zauważyć, że Mszę św. wspólnie z solenizantem sprawowali: abp Adrian Galbas, metropolita katowicki, abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, abp senior archidiecezji katowickiej Wiktor Skworc, bp senior diecezji legnickiej Stefan Cichy, bp senior diecezji gliwickiej Jan Kopiec, bp senior diecezji płockiej Piotr Libera, bp pomocniczy senior diecezji częstochowskiej Antoni Długosz, bp pomocniczy senior diecezji opolskiej Paweł Stobrawa, bp pomocniczy senior diecezji sosnowieckiej Piotr Skucha, bp pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger oraz biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej: bp Marek Szkudło, bp Adam Wodarczyk i bp Grzegorz Olszowski, księża z archidiecezji i innych diecezji. Obecni byli także przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, na czele z przewodniczącym śląskiego oddziału bp. Marianem Niemcem.
Abp Damian Zimoń urodził się 25 października w Niedobczycach. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. J. Bieńka 21 grudnia 1957 w Katowicach. W latach 1969–1975 był wicerektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. W czerwcu 1985 został biskupem diecezji katowickiej, jako zawołanie przyjmując „Głosimy Chrystusa Ukrzyżowanego”. W 1992, w związku z reorganizacją podziału administracyjnego Kościoła katolickiego w Polsce, został pierwszym metropolitą katowickim.
Cała homilia abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego Radio eM