Dziś mija 40 lat od porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 19 października 1984 r. wieczorem samochód księdza wracającego Bydgoszczy do Warszawy zatrzymany został przez rzekomy patrol drogowy. W rzeczywistości byli to funkcjonariusze SB.
Ks. Popiełuszko był brutalnie bity i kneblowany. Jego zmasakrowane ciało zostało wrzucone do Wisły.
Dziś, w 40. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu sprawowana będzie Eucharystia, której będzie przewodniczył metropolita warszawski, kard Kazimierz Nycz. Wydarzenie to poprzedzi Marsz. Wyruszy on z Placu Zamkowego w Warszawie, by dotrzeć do Sanktuarium na Żoliborzu.
Pierwszy nieudany zamach na życie ks. Jerzego Popiełuszki miał miejsce 13 października. Była to próba upozorowania wypadku samochodowego.
19 października 1984 r. ks. Popiełuszko w towarzystwie swego kierowcy Waldemara Chrostowskiego udał się do Bydgoszczy, gdzie w kościele Świętych Polskich Męczenników odprawił Mszę św. i prowadził rozważania do tajemnic różańca. Ostatnie słowa tych rozważań brzmiały: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”. W drodze powrotnej, wieczorem, samochód księdza został zatrzymany przez patrol drogowy. W rzeczywistości w milicyjne mundury przebrani byli funkcjonariusze SB – Grzegorz Piotrowski, Waldemar Chmielewski i Leszek Pękala. Waldemar Chrostowski wyswobodził się z rąk porywaczy wyskakując z pędzącego samochodu. Mordercy działali w poczuciu bezkarności. Od swego przełożonego, Adama Pietruszki, otrzymali specjalne przepustki, które zwalniały ich od wszelkich kontroli. Ksiądz skrępowany i z kneblem wepchniętym głęboko w usta, bity był kilkakrotnie do nieprzytomności drewnianą pałką. Gdy na tamie pod Włocławkiem mordercy wrzucali do Wisły obciążone kamieniami zmasakrowane ciało, nie wiadomo było, czy ks. Popiełuszko jeszcze żył.
Ciało wydobyto z Wisły dopiero 30 października. Przez cały ten czas o powrót ks. Jerzego modliła się cała Polska. Wiadomość o porwaniu i morderstwie kapłana obiegła cały świat. Jego pogrzeb 3 listopada 1984 r. zgromadził jak się szacuje od 450 tys. do 1 mln. ludzi z całego kraju.
Grób ks. Jerzego przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek Polaków oraz wiernych z całego świata.
W ramach centralnych obchodów tych tragicznych wydarzeń od 10 do 18 października trwała nowenna za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki – w intencji Ojczyzny. Modlitwa odmawiana była codziennie po mszy św. o godz. 19.00 w Sanktuarium bł. ks. Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu. Do włączania się w nią – w różnych parafiach i wspólnotach ale także w modlitwie rodzinnej i osobistej w domach zaproszeni byli wszyscy wierni.
Kulminacyjnym momentem obchodów będzie Eucharystia sprawowana 19 października, w dniu porwania i śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Mszy św. o godz. 16 w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Spodziewane są liczne delegacje i pielgrzymi z całej Polski.
Wydarzenie to poprzedzi Marsz współorganizowany razem z inicjatywą Narodowy Marsz Papieski. W tym roku Marsz będzie miał 3 patronów – obok św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego będzie to również bł. ks. Jerzy Popiełuszko. 19 października marsz pod hasłem „Zło dobrem zwyciężaj” wyruszy spod kościoła św. Anny w Warszawie a następnie ulicą Miodową, Bonifraterską, Andersa i poprzez pl. Wilsona dotrze do sanktuarium na Żoliborzu. Przemarszowi ulicami stolicy towarzyszyć będą śpiewy oraz refleksja nad odczytywanymi fragmentami nauczania Ojca Świętego, Prymasa Tysiąclecia i kapłana – męczennika. Marsz zakończy się ok. godz. 15.30 a następnie, o godz. 16, jego uczestnicy wezmą udział w Eucharystii sprawowanej przez kard. Nycza.
W ramach centralnych obchodów 40. rocznicy śmierci kapelana „Solidarności” 20 października o godz. 19 w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie odbędzie się koncert „Stabat Mater. Droga Krzyżowa z Bł. Ks. Jerzym” skomponowany na orkiestrę, chór i solistów przez Tadeusza Melona, stypendystę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Obchody 40. rocznicy męczeństwa ks. Popiełuszki trwają cały rok. Zainaugurowane zostały przy grobie bł. ks. Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu 28 lutego, w 42. rocznicę pierwszej odprawionej przez niego Mszy św. za Ojczyznę. Potrwają do 3 listopada, gdy przypada 40. rocznica jego pogrzebu. W ramach tych obchodów odbyło się w Polsce już ponad 70 wydarzeń, takich jak liturgie, modlitwy, konferencje, wystawy, publikacje itp. W czerwcu br. przy grobie Błogosławionego modlili się polscy biskupi. W Belwederze pod patronatem Prezydenta RP odbyła się konferencja poświęcona ks. Jerzemu oraz festiwal filmów prezentowanych w Muzeum Historii Polski. We współpracy z IPN zorganizowana została szkoła letnia dla młodzieży. Przy grobie kapłana męczennika trwa codzienna modlitwa, w której uczestniczą parafianie i pielgrzymi.
Społeczny Komitet Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, który zawiązał się w Sanktuarium na warszawskim Żoliborzu w listopadzie ubiegłego roku monitoruje, inspiruje i organizuje wydarzenia rocznicowe. „Przed blisko rokiem zadawaliśmy sobie pytanie czy to będzie „rok księdza Jerzego Popiełuszki”. Dziś nie mamy żadnej wątpliwości, że tak jest. 40 lat po męczeńskiej śmierci jest dziś obecny i potrzebny w wielu wymiarach życia społecznego i osobistego Polaków” – powiedział Paweł Kęska, przewodniczący Komitetu.
Wszystkie informacje nt. obchodów stronach https://40rocznica.popieluszko.net.pl/, archwwa.pl, oraz popieluszko.net.pl