- Na ten moment nie wydaje mi się, by konsolidacja uczelni była potrzebna – mówiła w Radiu eM prof. Celina Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pytaliśmy o propozycję połączenia kilku śląskich uczelni.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek kilkakrotnie wspominał, że w związku z demografią trzeba będzie rozważyć łączenie ze sobą uczelni wyższych. Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. Celinę Olszak pytaliśmy, czy wyobraża sobie konsolidację tej uczelni np. z Uniwersytetem Śląskim. - Duży może więcej, jest bardziej konkurencyjny, lepiej wypada w rankingach, zwłaszcza międzynarodowych. Z drugiej strony taka uczelnia jak nasza, z tradycją blisko 90-letnią, ma swoją tożsamość i specyfikę, jest elementem, który na stałe wpisał się w miasto. Stąd moja obawa, czy przez taką twardą konsolidację łączenie tych wartości się nie zatraci – powiedziała prof. Celina Olszak. - Konsolidacja jest długim procesem, który wymaga przemyślenia. Na ten moment nie wydaje mi się, by to było potrzebne. Życie oczywiście to zweryfikuje – dodała nasza rozmówczyni.
Pytaliśmy również o prace nad projektem dotyczącym zagranicznych studentów. Zgodnie z nim uczelnie będą musiały przyjmować więcej kandydatów obywatelstwa polskiego. Ma to być reakcja na proceder ściągania do Polski obcokrajowców pod pretekstem studiowania, choć osoby te w rzeczywistości nie podejmują studiów. - Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że na Uniwersytecie Ekonomicznym takich zjawisk nie było. Czasami przypadki, które stały się głośne medialnie trochę szkodzą uczelniom, bo większość uczelni, zwłaszcza publicznych, na taką politykę i sposób zarządzania nie może sobie pozwolić. Tak czy inaczej będziemy musieli w przyszłości zadbać, aby mieć więcej studentów z innych krajów, bo niż demograficzny podąża i chcąc się utrzymać, trzeba będzie zabiegać o zagranicznych studentów – mówiła prof. Celina Olszak.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.