Początek września to nie tylko nowy rok szkolny. W katowickiej katedrze zebrali się członkowie Ruchu Światło - Życie, aby modlić się, dziękować i odważnie wejść w nowy rok formacyjny.
W ciepłe wrześniowe popołudnie na placu przed Katedrą zgromadziły się tłumy ludzi. Rozmawiają, śmieją się, serdecznie ściskają się nawzajem. Niektórzy nie widzieli się od początku wakacji, inni spotkali się na letnich rekolekcjach i wyjazdach. Teraz, w jednej dużej wspólnocie rozpoczynają kolejny rok swojej formacji.
Dzień wspólnoty tradycyjnie rozpoczął się od uroczystej Mszy św. Przewodniczył jej bp Marek Szkudło. Wygłosił on słowo przygotowane przez bp Adama Wodarczyka, który nie mógł osobiście uczestniczyć w liturgii.
Rozpoczynając podkreślił, że współczesne czasy nie są łatwe, zwłaszcza dla ludzi wierzących. Zaznaczył, że wielu myślicieli oraz wiele rozpowszechnionych dziś ideologii postawiło sobie za cel zdyskredytowanie Bożego słowa, Kościoła, religii chrześcijańskiej oraz chrześcijańskiej kultury. Zwrócił uwagę, że w obecnych czasach, praktycznie każdy, za pośrednictwem mediów społecznościowych może stać się liderem opinii, który rozpowszechnia swój, jedynie słuszny punkt widzenia. Dostrzegł, że współczesny katolik może czuć się zagubiony, nie wiedząc kogo powinien słuchać, komu ufać i za kim podążać co przyczynia się do odejścia od wiary i zastąpienia Jezusa innymi postaciami.
W dalszej części swojej homilii przywołał liturgię słowa, która przypadała na pierwszą niedzielę września. Odwołał się do pierwszego czytania. Podkreślił, że każdy chrześcijanin ma obowiązek przestrzegać prawo Boże, które jest zapisane w dekalogu. Zaznaczył, że nie są one czymś opcjonalnym, ale stanowią siłę, mądrość oraz dostarczają obiektywnego spojrzenia na świat i rzeczywistość. Przytoczył także ewangeliczną scenę, w której Jezus poucza faryzeuszy, że tym co czyni człowieka nieczystym jest jedynie to, co pochodzi z jego wnętrza, Podkreślił także, że chrześcijanin zawsze powinien wierzyć przede wszystkim słowu i przykazaniom, nie zaś dziełom ludzkim, które mogą być zniekształcone i zmanipulowane. Zaakcentował, że prawdziwa religia i prawdziwe uwielbienie muszą wypływać z serca pełnego wiary i miłości do Pana Jezusa i do Jego Kościoła. Nie wystarczy jedynie przestrzegać zasad, które zostały przez kogoś narzucone.
Kaznodzieja przywołał także słowa polskich biskupów odnoszące się do kwestii lekcji religii w szkole. Mocno zachęcił wszystkich zebranych na Mszy św. uczniów, aby uczęszczali na szkolną katechezę. Zwrócił się także do rodziców prosząc, aby podejmowali troskę o wychowanie swoich dzieci w wierze, dziękując że umożliwiają swoim dzieciom udział w lekcjach religii.
Kończąc podkreślił, że nadchodący rok 2025 będzie rokiem jubileuszowym dla diecezji katowickiej. Zachęcił, aby istotą tego roku stało się podsycanie nadziei we wspólnocie wiernych, zwłaszcza z terenu archidiecezji katowickiej. - Można powiedzieć, że dla naszej archidiecezji, podobnie jak dla całego polskiego Kościoła, istotą naszego roku jubileuszowego, roku świętego, powinno stać się podsycanie nadziei we wspólnocie wiernych (czyli duchownych, konsekrowanych i świeckich) naszej archidiecezji. A powinno się to realizować poprzez zasadnicze elementy każdego Roku Świętego takie jak: pielgrzymowanie do naszej Archikatedry z wiernymi poszczególnych parafii i dekanatów, pielgrzymowanie do Rzymu i sanktuariów obdarzonych darami odpustu roku jubileuszowego, dziękczynienie, nawrócenie, pokutę, odnowienie przymierza z Bogiem – mówił.
Dzień wspólnoty Ruchu Światło – Życie, zbiegł się w tym samym miejscu i czasie z rodzinnym piknikiem organizowanym przez Panteon Górnośląski pod hasłem „Zakończenie lata z Panteonem”. Po Eucharystii wspólne świętowanie szybko przeniosło się na katedralny dziedziniec, gdzie przygotowano dmuchane zabawki dla dzieci. Nie zabrakło także stoisk, na których czekali dziecięcy animatorzy. Gwiazdą wieczoru był znany chrześcijański zespół TGD.