107,6 FM

Mateusz Chrobok: Według statystyk dotykamy telefonu 2600 razy w ciągu dnia

- Chcemy poczuć się lepiej i wpadamy w pułapkę. Widzimy kolorowe obrazki, reklamy, śmieszne zdjęcia, bodźcujemy się i to przekłada się na nasze ciało, zdrowie, psychikę – opowiadał na antenie Radia eM Mateusz Chrobok, ekspert od cyberbezpieczeństwa.

Mateusz Chrobok: Według statystyk dotykamy telefonu 2600 razy w ciągu dnia
Radio eM

 

Naczelny lekarz Stanów Zjednoczonych zwrócił się z nietypowym apelem do Kongresu. Jego zdaniem media społecznościowe powinny zawierać ostrzeżenia zdrowotne podobne do tych, jakie widnieją na alkoholu czy papierosach. Dlaczego? Jego zdaniem media społecznościowe przyczyniają się do kryzysu zdrowia psychicznego, zwłaszcza u młodych ludzi. Czy w Polsce również mamy z tym problem, opowiada Mateusz Chrobok, ekspert od cyberbezpieczeństwa.

„Według statystyk dotykamy telefonu 2600 razy w ciągu dnia — a to wzbudza w nas reakcje. Jeżeli to są fajne, zabawne rzeczy, szybciej się uzależniamy. Chcemy więcej i więcej – tłumaczył Mateusz Chrobok”.

Według badań młodzież spędzająca więcej niż trzy godziny dziennie w mediach społecznościowych jest dwukrotnie bardziej narażona na ryzyko wystąpienia objawów lękowych i depresji. Ponadto prawie połowa nastolatków twierdzi, że media społecznościowe sprawiają, iż czują się gorzej ze swoim ciałem.

„Ten mechanizm jest podobny do uzależnień. Na chwilę czujemy się lepiej, a potem czujemy się gorzej. Problem polega na tym, że tam toczy się życie, jest presja społeczna, żeby nie wypaść z obiegu. Pozostając w social mediach, uzależniamy się coraz bardziej, a jeśli chcemy z nich wyjść, jesteśmy wykluczeni społecznie – opowiadał Chrobok”.

Jak możemy sobie z tym poradzić?

„Możemy zrobić sobie czarno-biały ekran, bo kolorowe rzeczy są dla nas ciekawsze. Możemy wyciszyć powiadomienia, sprawdzić na aplikacji, ile czasu spędzamy przed ekranem – ewentualnie włączyć ograniczenia czasowe – dodał Chrobok”.

« 1 »