107,6 FM

Brenna: rozdanie dyplomów Funduszu Stypendialnego im. bł. ks. Emila Szramka

W dniu 25 czerwca br. miało miejsce rozdanie dyplomów stypendialnych Funduszu Stypendialnego im. bł. ks. Emila Szramka. W tym roku świętujemy 25. rocznicę beatyfikacji 108 Męczenników II wojny światowej, wśród których jest Patron Funduszu.

W uroczystościach uczestniczyli rodzice stypendystów, ich rodzeństwo oraz bliscy.

Eucharystii przewodniczył biskup Grzegorz Olszowski. W homilii, nawiązując do swoich życiowych doświadczeń, zachęcił zgromadzonych do wdzięczności za otrzymane w życiu dobra, która wyraża się najpełniej w dzieleniu się nimi z innymi. Biskup wskazał również na aktualność Słowa Bożego, które proklamowane było podczas Liturgii Słowa.

Po Mszy Świętej Ksiądz Biskup wręczył dyplomy stypendialne młodym ludziom. Rozdanie dyplomów stypendialnych miało miejsce na zakończenie pięciodniowych rekolekcji, które młodzież przeżywała od piątku w Archidiecezjalnym Ośrodku Spotkań i Formacji im. św. Jadwigi Śląskiej w Brennej pod hasłem: Wy zatem tak się módlcie: „Ojcze nasz…” Słowa te wpisały się w przeżywany z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka Rok Modlitwy. Stypendyści odkrywali znaczenie Modlitwy Pańskiej oraz poznawali swojego Patrona jako człowieka modlitwy.

Niedzielnej Eucharystii przewodniczył arcybiskup senior Wiktor Skworc, który w homilii podzielił się osobistym świadectwem związanym z beatyfikacją 108 Męczenników II wojny światowej. Decyzją arcybiskupa Skworca kolekty z Mszy Świętej z udzielaniem sakramentu bierzmowania zasilają systematycznie Fundusz Stypendialny, dzięki czemu można objąć materialną pomocą tak dużą grupę młodych ludzi.       

Kapituła Funduszu na posiedzeniu w dniu 17 marca 2024 r. rozpatrzyła 81 wniosków i podjęła decyzję o przyznaniu stypendiów na rok szkolny 2024/2025. Otrzymały je 74 osoby z 45 parafii archidiecezji katowickiej. Najwięcej stypendystów pochodzi z parafii św. Bartłomieja w Bieruniu (7), św. Katarzyny w Jastrzębiu Zdroju (6), św. Izydora w Jankowicach (4) i Wszystkich Świętych w Pszczynie (4). Spośród 74 stypendystów 53 kontynuuje udział w programie stypendialnym, zaś 21 po raz pierwszy składało wnioski.

Adresatami stypendiów są zdolni i pracowici uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych, wszystkich klas szkół średnich, których średnia ocen wynosi minimum 4,5 oraz studenci pierwszego roku wyższych uczelni, zaś dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 65% najniższego wynagrodzenia netto – w roku 2024 jest to kwota – 2094 złotych.

W pierwszej kolejności stypendia otrzymuje młodzież z rodzin dotkniętych bezrobociem, a także ci ubodzy uczniowie i studenci, którzy mają sprecyzowane zainteresowania i mogą się wykazać sukcesami w jakiejś dziedzinie. Stypendium przyznawane jest na jeden rok nauki z możliwością przedłużenia na kolejne lata pod warunkiem, że stypendysta spełnia wyżej wymienione wymogi.

Inicjatorem Funduszu Stypendialnego dla młodzieży archidiecezji katowickiej było Wydawnictwo Kurii Metropolitalnej „Gość Niedzielny”. Fundusz Stypendialny archidiecezji katowickiej stał się odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II, by wierni kościoła katolickiego przywiązywali wielką wagę do kształcenia dzieci i młodzieży na wysokim poziomie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy