Kiedy 13 maja 1981 r. na Placu Świętego Piotra padły strzały do papieża, świat wstrzymał oddech. Zamach jednak się nie udał. Szybko okazało się, że zamachowcem był Turek Ali Ağca. Równie szybko pojawiły się pytanie, kto był zleceniodawcą.
Dr Andrzej Grajewski wyjaśnia, że od Ali Ağcy do zleceniodawców prowadziła nie nić, ale cała pajęczyna. Wymienia 6 kręgów obejmujących ludzi zaangażowanych w przygotowanie zamachu. W pierwszym były najwyższe władze Związku Sowieckiego, gdzie już w listopadzie 1979 r. przygotowano dokument wyznaczający wszystkim ważnym służbom ZSRS zadania związane ze zgładzeniem Jana Pawła II. Dwa tygodnie później w dość niezwykłych okolicznościach z więzienia w Turcji uciekł Ali Ağca. Kolejne kręgi to m. in. bułgarskie komunistyczne służby specjalne, turecka diaspora w Europie Zachodniej, która pomaga przyszłemu zamachowcowi swobodnie podróżować po Europie czy wreszcie wschodnioniemiecka tajna policja STASI, której agenci zacierali po zamachu ślady mogące prowadzić do zleceniodawców.
Gość tego odcinka audycji jest autorem dwóch książek poświęconych zamachowi na św. Jana Pawła II: „Papież musiał zginąć” oraz, wraz z Michałem Skwarą, publikacji „Agca nie był sam. Wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II”.
Bagaż przeszłości bywa różny… trochę ciężki, trochę lekki. Są w nim i wygrane bitwy, i przegrane wojny, powstania, plebiscyty, szlachecka wolność, ułańska fantazja, katyńskie guziki… Co w nas pozostawiła historia? Jak nas ukształtowała i czego nauczyła? O tym Sylwester Strzałkowski rozmawia z gośćmi audycji „Bagaż przeszłości. Rozmowy historyczne”.