- To święto już rzeczywiście okrzepło; świętujemy już 14 lat - mówił na antenie Radia eM Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.
Gość Radia eM przedstawił plan katowickich uroczystości upamiętniających Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca. To między innymi oddanie hołdu bohaterom spoczywającym w Kwaterze Żołnierzy Niezłomnych na cmentarzu komunalnym przy ul. Murckowskiej w Katowicach a także Msza św. w intencji żołnierzy wyklętych, w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wydarzeniem towarzyszącym ma być również koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pt. „O wolną Polskę", który odbędzie się we wtorek 5 marca 2024 roku, o godz. 13.00 w sali koncertowej Katowice Miasta Ogrodów.
Ryszard Mozgol pytany o to, czy powoli mija pewna "moda" na żołnierzy wyklętych, sugerował, że to raczej okrzepnięcie tej tematyki w społeczeństwie. - Myśmy się do tego święta troszeczkę przyzwyczaili. Mam jednak wątpliwości, czy w polskim społeczeństwie jest duża świadomość tego, z jakim wymiarem historycznym stykamy się tak naprawdę - wskazał naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, który przytoczył wyliczenia historyków: przez konspirację antykomunistyczną przetoczyło się do 180 tysięcy ludzi a w 1945 roku w lasach, w oddziałach partyzanckich znajdowało się 80 tysięcy uzbrojonych żołnierzy. Byli to ludzie, o których pamięć - według słów historyka IPN - chciano "wykorzenić, zadeptać, zniszczyć, zatrzeć absolutnie".
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.