Kościół w Polsce przeżywa pierwszy piątek Wielkiego Postu jako wyraz duchowej bliskości z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej. Od tego roku będzie obchodzony jako Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.
Do zaangażowania w Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym zachęca abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. – Chcemy poprzez tę nazwę ukazać, że osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i naszych działań – podkreśla.
W jaki sposób Kościół pomaga skrzywdzonym seksualnie przez duchownych? Na czym polega działalność Fundacji św. Józefa? O tym rozmawiają z Weroniką Ostrowską goście: ks. Piotr Studnicki, kierownik biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, oraz Marta Titaniec, Prezeska Zarządu Fundacji św. Józefa KEP.
Ks. Piotr Studnicki, Weronika Ostrowska, Marta Titaniec, fot. Michał OrłowskiŹródło: Radio Warszawa
Zapraszamy na rozważania Drogi Krzyżowej Skrzywdzonych. Zatrzymujemy się na tej drodze krzyżowej, by spojrzeć w twarz osobom skrzywdzonym – czytamy w jednym z rozważań przygotowanych na pierwszy piątek Wielkiego Postu. Są one modlitwą osoby skrzywdzonej i stanowią zachętę dla wiernych, by dostrzegli umęczonego Chrystusa właśnie w nich. Pozwalają dotknąć zranień i trudności, jakich doświadczają Skrzywdzeni.
Źródło: Radio Jasna Góra
Materiały do wykorzystania duszpasterskiego: wspolnotazezranionymi.pl/dmis2024/ Oprócz rozważań drogi krzyżowej znajdują się tam również: przygotowane przez Osobę Skrzywdzoną wprowadzenie do liturgii i modlitwa wiernych oraz propozycja homilii, której autorem jest ks. Jarosław Klimczyk CRL, duszpasterz osób skrzywdzonych.
Materiał informacyjny przygotowany przy współpracy z Fundacją Św. Józefa KEP