107,6 FM

Abp Skworc do górników: troska o bezpieczeństwo doczesne będzie się wyrażała przestrzeganiem przepisów BHP

Troska o bezpieczeństwo doczesne będzie się wyrażała przestrzeganiem przepisów BHP ‒ mówił abp senior Wiktor Skworc kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Boguszowicach. Hierarcha przewodniczył Mszy św. barbórkowej, która była transmitowana na antenie TVP Polonia.

Abp Skworc w homilii zauważył, że górnicy przeżywają swoje święto, dzień św. Barbary, zawsze w konkretnym czasie i kontekście społecznym. ‒ Dzisiaj pragnieniem wszystkich jest pokój: na świecie, w ojczyźnie, w tym niezwyczajnym zakładzie pracy, którym jest kopalnia, w rodzinie i w sercu każdego ‒ mówił. ‒ Pokojowi społecznemu służy zasada, iż „pacta sunt servanda”. Umowy trzeba zachowywać, porozumień należy przestrzegać. Na tej zasadzie buduje się wiarygodność rządzących ‒ dodawał.

Odwoływał się do podpisanej 28 maja 2012 roku „Umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego”. Jak mówił, przyjęte wtedy propozycje rozwiązań systemowych chronią pracowników kopalń, a jednoczenie zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa energetycznego Polsce oraz umożliwiają transformację regionów górniczych.

Podkreślał, że górnicze gminy i ich mieszkańcy potrzebują specjalnego wsparcia, choćby z uwagi na długotrwałe skutki eksploatacji bogactw naturalnych Górnego Śląska: hałdy, zwałowiska, zapadliska, zrujnowaną zabudowę i infrastrukturę, co wymaga skoordynowanych działań samorządu i rządu oraz środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Podnosił problem wolnej od pracy niedzieli. Zachęcał do jej świętowania.

Zwracając się do górników i ich rodzin przypomniał ubiegłoroczną katastrofę górniczą na dwóch kopalniach: „Zofiówka” i „Pniówek”. ‒ Bracia, Górniczy Ratownicy! Bóg zapłać wam! Zarządowi Spółki jesteśmy wdzięczni za podejmowane decyzje, a wam za ich systematyczne wykonywanie aż do dnia wydobycia ostatniej ofiary ubiegłorocznej katastrofy ‒ powiedział.

Przypomniał, że tegoroczną Barbórkę świętujemy w I-szą Niedzielę Adwentu. Nowy rok liturgiczny przeżywamy pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. ‒ Przynależymy do niej przez sakrament chrztu św., a czytelnym wyrazem uczestniczenia we wspólnocie Kościoła są praktyki religijne, osobista modlitwa, a zwłaszcza uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. ‒ zauważał. Cieszył się obecnością uczestników liturgii, co potwierdza, że górnicy uczestniczą w życiu Kościoła. Zachęcał do słuchania słowa Bożego i przyjęcia Komunii św. ‒ (…) Warto pamiętać, że Kościół jest i pozostanie łodzią ratunkową, rzucającą koła ratunkowe i przyjmującą na pokład każdego ryzykanta i rozbitka ‒ zaznaczał.

Przypomniał ostatnią katastrofę w kopalni „Sobieski” w Jaworznie, gdzie zginęło czterech górników. Zapewnił o swojej pamięci i modlitwie za rodziny, żony i dzieci. Podkreślał, że bezpieczeństwo doczesne i pokój wieczny zapewnia nam postawa czuwania, do której wzywa nas Chrystus w dzisiejszej Ewangelii. ‒ Troska o bezpieczeństwo doczesne będzie się wyrażała przestrzeganiem przepisów BHP, by przyczyną górniczej katastrofy nie był błąd ludzki; przestrzeganiem również przepisów ruchu drogowego, a nadzieję pokoju w wieczności daje nam świadomość (…), że to „w Chrystusie zostaliśmy wzbogaceni we wszystko”. Ten proces dokonuje się przez Chrystusa działającego w Kościele i przez Kościół ‒ mówił abp Skworc.

Podkreślał naszą odpowiedzialność za życie społeczne. ‒ Każdy człowiek wierzący jest odpowiedzialny za kształt życia społecznego. Chrześcijanin żyjący wiarą, żyjący Eucharystią, jest wezwany do budowania przyszłości własnej i swego narodu. Przyszłości opartej na mocnych fundamentach Ewangelii ‒ zauważył.

Zachęcał do tego, by brać odpowiedzialność za życie społeczne w naszej ojczyźnie. ‒ To jest wielkie zadanie: pójść odważnie do świata jako świadek Chrystusa. Bądźmy uczestnikami tego dzieła zaangażowanej odpowiedzialności, aby kłaść podwaliny pod przyszłość, by była ona nacechowana poszanowaniem człowieka, by była otwarta na Ewangelię. Czyńcie to w duchu solidarności, która wyrasta z miłości do Boga i do człowieka! ‒ wzywał arcybiskup senior.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy