Stalinowi zależało na tym, żeby drugi front w Europie nie ruszył z Bałkanów, bo wtedy ta część Europy mogła stać się jego łupem. Roosevelt poświęcił Polskę, bo zależało mu na tym, żeby Stalin pomógł jak najszybciej zakończyć wojnę w Europie. Ale zastrzegł, że ewentualne ustalenia o okrojeniu terytorialnym Polski nie mogą zbyt szybko wypłynąć na światło dzienne, bo liczył na głosy Polonii Amerykańskiej w wyborach prezydenckich. Churchill wziął na siebie powiadomienie polskiego rządu na emigracji o przyszłych zmianach terytorialnych.
O tych ustaleniach podczas konferencji w Teheranie opowiada Rafał Michalski, historyk z Oddziału IPN w Katowicach. Właśnie mija 80 lat od tego spotkania w stolicy Iranu, na którym zapadały decyzje brzemienne w skutki dla losów II wojny światowej, dla przyszłości Europy i dla powojennej Polski. W dniach 28 listopada - 1 grudnia 1943 spotkali się tam przywódcy USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR.
Bagaż przeszłości bywa różny… trochę ciężki, trochę lekki. Są w nim i wygrane bitwy, i przegrane wojny, powstania, plebiscyty, szlachecka wolność, ułańska fantazja, katyńskie guziki… Co w nas pozostawiła historia? Jak nas ukształtowała i czego nauczyła? O tym Sylwester Strzałkowski rozmawia z gośćmi audycji „Bagaż przeszłości. Rozmowy historyczne”.