107,6 FM

Kościół i uniwersytet chcą iść razem

Słowo pozdrowienia abp. Adriana Galbasa z okazji międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego 8 października.

Drodzy Uczestnicy Mszy świętej, odprawianej z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego.


Bardzo żałuję, że nie mogę być dziś z wami w katowickiej katedrze. Serdecznie pozdrawiam Was z Rzymu, gdzie uczestniczę w obradach XVI Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów. Z Wiecznego Miasta przekazuję Wam również wyrazy jedności oraz zapewnienie o modlitwie.

Bardzo się cieszę, że w naszym regionie jest tak dużo wyższych uczelni, w których kształcą się tysiące młodych ludzi. 

Przed laty św. Jan Paweł II mówił do społeczności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, że zadaniem uniwersytetu jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także uczenie młodych ludzi samodzielnego myślenia. Uniwersytet ma pomóc wyzwolić cały duchowy i umysłowy potencjał, który tkwi w człowieku. Wtedy spełnia swój cel - mówił papież - gdy „za pomocą środków o charakterze naukowo-twórczym i naukowo-badawczym prowadzi do tego, że rozwija się człowiek, że wyzwala się jego wszechstronny potencjał duchowy. Potencjał umysłu, woli i serca”. W ten sposób podczas studiów dokonuje się formacja całego człowieka. Właśnie w procesie formacji - intelektualnej i duchowej - spotykają się ze sobą i mogą współpracować uniwersytet i Kościół.

Chociaż ta myśl została wypowiedziana wiele lat temu, nie straciła aktualności. Wydaje się nawet, że dziś - w czasach rewolucji cyfrowej i rozwoju sztucznej inteligencji, w świecie łatwo i powszechnie dostępnej informacji - łączenie zdobywania wiedzy z formacją duchową i współpraca uczelni z Kościołem w tej dziedzinie są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek w przeszłości. To zrozumiałe przecież, że uniwersytet i - szerzej - szkolnictwo wyższe nie może się ograniczać jedynie do przekazywania wiedzy i podnoszenia kompetencji. Musi stawiać sobie cel dużo bardziej ambitny, jakim jest pomoc człowiekowi w jego integralnym i pełnym rozwoju.  W realizacji tego celu Kościół pragnie aktywnie i twórczo uczestniczyć.

Chciałbym całej wspólnocie akademickiej naszego regionu, obecnej w tylu wspaniałych uczelniach wyższych Śląska i Zagłębia, życzyć odwagi i pokory w poznawaniu prawdy, a także dobrej i systematycznej współpracy.

Z całego serca gratuluję także Księdzu Profesorowi Jerzemu Szymikowi nagrody „Lux ex Silesia” i dziękuję, że zechciał ją przyjąć. Ksiądz Profesor od lat z wielkim oddaniem i zaangażowaniem - jako kapłan, teolog, profesor i poeta, a przede wszystkim jako człowiek - pomaga nie tylko kilku pokoleniom studentów, ale wszystkim osobom, do których dociera ze swoim słowem, stawać się coraz bardziej Kimś - przez wielkie „K”. 

Jest Ksiądz Profesor człowiekiem Kościoła i człowiekiem uniwersytetu, jasnym światłem ze Śląska. Proszę nie gasnąć na emeryturze.

Całą akademicką społeczność śląskich i zagłębiowskich uczelni otaczam modlitwą i błogosławię.

Abp Adrian Józef Galbas, metropolita katowicki 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy