Katowice. Odsłonięto mural poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu
Marcin Iciek/ Radio eM

Katowice. Odsłonięto mural poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu

Marcin Iciek/ Radio eM / PAP

publikacja 04.10.2023 13:01

Mural poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu odsłonięto w środę w Katowicach. Wizerunek uśmiechniętego artysty umieszczono na ścianie jednego z powstających w mieście hoteli. Jest widoczny z głównej linii kolejowej, zobaczą go pasażerowie pociągów przyjeżdżających z Krakowa, Łodzi i Warszawy.

Dzieło można podziwiać od miesiąca, ale dziś nastąpiło oficjalne, symboliczne odsłonięcie. Mural Zbigniewa Wodeckiego powstał na ścianie budynku przy ulicy Tylnej Mariackiej w Katowicach. Sam artysta przez większość życia był związany z Krakowem, ale - jak twierdzi wiceprezydent miasta, Jerzy Woźniak - i z Katowicami wiele go łączyło:

Obecna na uroczystości córka artysty, Katarzyna Wodecka-Stubbs docenia lokalizację muralu, który widać z pociągów, które docierają na katowicki dworzec.

Praca artystów z duetu "Czary Mury" została włączona w szlak katowickich murali, których w całym mieście jest już ponad 100.

Zbigniew Wodecki zmarł 22 maja 2017 r. w wieku 67 lat. Był skrzypkiem i trębaczem, kompozytorem, autorem przebojów. Jego umuzykalniona rodzina pochodziła z Łazisk na Górnym Śląsku. Ojciec zakładał orkiestrę Polskiego Radia w Katowicach, a potem Symfoniczną Orkiestrę Polskiego Radia w Krakowie, gdzie był pierwszym trębaczem. Mama była śpiewaczką, jej głos charakteryzowano jak sopran koloraturowy.

Przez całe życie Zbigniew Wodecki był związany z Krakowem. Zaczął grę na skrzypcach jako pięciolatek. Chodził do Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. W. Żeleńskiego. Uczył się w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Pod koniec lat 60. związał się z Piwnicą pod Baranami. Występował z zespołami Anawa (na skrzypcach), Czarna Perła (na trąbce). Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PRiTV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Kazimierza Korda.

Jako wokalista zadebiutował w 1972 r. na X festiwalu piosenki polskiej w Opolu utworem „Tak to ty”. W tym roku zrealizował swój pierwszy recital telewizyjny „Wieczór bez gwiazd”. Wkrótce jego kompozycje i piosenki zaczęli doceniać jurorzy polskich festiwali. Nagrał siedem albumów (w tym jedną EP-kę), m.in. „Dusze kobiet”, „Obok siebie”, „Platynowa”. Ostatni z nich – „1976: A Space Odyssey” – ukazał się w 2015 r. i zyskał status złotej płyty, dzięki współpracy Wodeckiego z zespołem Mitch and Mitch.

Wodecki był jedną z najważniejszych postaci polskiego świata muzycznego. Wielu słuchaczy, myśląc o nim, widzi długowłosego wirtuoza, grającego na skrzypcach, słyszy jego melodie i hity takie jak „Opowiadaj mi tak”, „Zacznij od Bacha”, „Izolda” czy „Chałupy”. Był wokalistą i instrumentalistą, kompozytorem i aranżerem. Określał samego siebie mianem „śpiewającego muzyka”.

Artysta chętnie angażował się w produkcje adresowane do dzieci. Był odtwórcą piosenki przewodniej polskiej wersji animowanej wieczorynki „Pszczółka Maja”. Wykonywał piosenki m.in. do serialu „Plecak pełny przygód” i do bajki „Rudolf, czerwononosy renifer”. Użyczył głosu do filmu „Disco robaczki”.

Nie unikał telewizji. Na swoim koncie ma epizodyczne role w takich tytułach, jak „Jan z drzewa”, „Klan”, „Miodowe lata”, „Świat według Kiepskich”. Był jurorem popularnego telewizyjnego programu „Taniec z gwiazdami” i gospodarzem programów muzycznych „Droga do gwiazd”, „Twoja droga do gwiazd”.

Jego twórczość została doceniona licznymi nagrodami, m.in. medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” i odznaką Honoris Gratia. Był laureatem Fryderyków, m.in. otrzymał tę nagrodę w 2016 r. w kategorii album roku za nagraną 40 lat wcześniej płytę "1976: A Space Oddysey". Za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury prezydent Andrzej Duda uhonorował go pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.