Z okazji 180. rocznicy założenia Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci Papież Franciszek skierował do najmłodszych przesłanie zachęcające do “budowania mostów i relacji”, do modlitwy, ponieważ „jest ona pierwszym działaniem misyjnym”. Abp Emilio Nappa, przewodniczący Papieskich Dzieł Misyjnych, na którego ręce był skierowany list mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim i serwisem Vatican News o formacji i pracy tych wspólnot.
Dzieci to „szczególni współpracownicy” – tak Papież nazywa najmłodszych, którzy są częścią Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci, pisząc do nich list 1 października, w dniu w których obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji, oraz w 180. rocznicę założenia Dzieła przez biskupa Nancy Karola de Frobin Jansona.
O Papieskich Dziełach Misyjnych na świecie mówi ich Przewodniczący abp Emilio Nappa, dodatkowy sekretarz Dykasterii ds. Ewangelizacji.
Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci jest szeroko rozpowszechnione
„Dzieło misyjne, które nazywa się Papieskim Dziełem Misyjnym Dzieci, jest szeroko rozpowszechnione. Niektóre konferencje episkopatów, które znam, przyjęły system pracy tych Papieskich Dzieł jako swój program duszpasterstwa dzieci. W tym programie dzieci modlą się za siebie, dzieci ewangelizują dzieci, a także dzieci pomagają dzieciom. To jest także formacja dzieci, tak ważna szczególnie teraz w świecie, gdy wiele aspektów życia jest wirtualnych. Taka formacja potem wpływa na całe życie. Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci są aktywne w Polsce. Często jako kolędnicy odwiedzają domy, śpiewają kolędy, a zebrane ofiary przekazują dla dzieci w krajach misyjnych. Cieszę się, że wkrótce będę w Polsce. To jest to mój pierwszy rok jako odpowiedzialnego za Papieskie Dzieła Misyjne na świecie. Cieszę się na spotkanie z przedstawicielami Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce oraz z Konferencją Episkopatu Polski. Chce uczyć się może także szczególnych inicjatyw i będę słuchał.“
Papież pisze w swoim liście, że dzieci to także „uczniowie-misjonarze”, którzy wcielają w życie troskę o zbawienie innych. „Kultywując w sobie serce podobne” do serca Jezusa, pisze Ojciec Święty, „nie możemy nie pragnąć żarliwie, aby wszyscy zostali zbawieni”. Dlatego właśnie Papieskie Dzieło uczy „wiele dzieci i młodych ludzi na całym świecie, jak być uczniami-misjonarzami”.
Kolejną kwestią, na którą zwraca uwagę Papież jest modlitwa. Właśnie naszą modlitwą, nawet jeśli jesteśmy mali – podkreśla Franciszek – możemy przyczynić się do tego, by Jezus był znany i kochany. Modlitwa jest działaniem misyjnym, jak uczyła św. Teresa – zaznacza Franciszek i zachęca dzieci, aby wzrastały w ten sposób w przyjaźni z Jezusem i „były budowniczymi pokoju”.
Dziękując dzieciom za bycie „odważnymi świadkami Ewangelii”, zachęcił je do dzielenia się najcenniejszym dobrem, jakim jest wiara. Jednocześnie Franciszek przypomina, że są częścią Papieskich Dzieł Misyjnych. „Uważam was za moich szczególnych współpracowników” – pisze Papież. Przypomina, że to pociąga za sobą również inne ważne zobowiązanie: budowanie mostów i relacji na wzór samego Chrystusa.