Oddział Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach otrzymał w czwartek 15 tabletów, które pomogą chorym na cukrzycę dzieciom w codziennym życiu. Tablety i inne urządzenia mobilne należą dziś do głównych narzędzi edukacyjnych i wspierających w zarządzaniu chorobą - wyjaśniają lekarze.
"Aplikacje mobilne dla osób z cukrzycą nie tylko ułatwiają codzienne życie pacjenta, ale również umożliwiają przesyłanie informacji zwrotnej personelowi medycznemu oraz interakcję między użytkownikiem a personelem medycznym" - wskazał rzecznik katowickiego szpitala Wojciech Gumułka.
Personel GCZD wspiera chorych w dostępie do specjalistycznych technologii, również tych najnowocześniejszych w świecie, stosowanych w cukrzycy. Zarówno w opiece ambulatoryjnej, jak i zamkniętej, prowadzony jest odczyt zapisów pamięci nowoczesnych technologii praktykowanych w diabetologii, m.in. wszystkich rodzajów pomp insulinowych oraz systemów ciągłego monitorowania glikemii.
"Coraz częściej zachęcamy pacjentów do osobistego odczytywania zapisów i ich interpretacji, które potem są wspólnie dyskutowane z zespołem. Stosowane są także aplikacje wspomagające samokontrolę w cukrzycy. Pacjenci i ich opiekunowie zachęcani są do korzystania z edukacji i reedukacji technicznej prowadzonej przez trenerów lub producentów sprzętu" - powiedział rzecznik placówki.
Do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach trafiło w czwartek 15 tabletów. 12 z nich ufundowała firma Diabetyk24, a kolejne trzy urządzenia spółka Proglikemia. Ich łączna wartość to ponad 27 tys. zł. Urządzenia mają wgrane materiały edukacyjne oraz niezbędne oprogramowanie służące do edukacji, samokontroli i zarządzania chorobą. Mają też ograniczenia, uniemożliwiające korzystanie z nich niezgodnie z przeznaczeniem.
W czwartkowym uroczystym przekazaniu tabletów wzięli udział pacjenci i ich opiekunowie, darczyńcy oraz dyrekcja i personel szpitala. W trakcie spotkania odbył się krótki pokaz korzystania z tabletów, zaprezentowano także pomieszczenia edukacyjne oddziału diabetologii.
Personel oddziału i poradni wspomaga pacjentów m.in. konsultacjami internetowymi, polegające na przesłaniu danych z pompy, glukometru przez pacjenta za pomocą specjalnych programów. Po podaniu kodu dostępu pacjent ma możliwość uzyskania fachowej konsultacji i pomocy w danym momencie. Są one nieformalne, jednakże niezwykle przydatne w wielu kryzysowych sytuacjach, zabezpieczając chore dziecko.
Oddział pełni też 24-godzinny dyżur telefoniczny, dzięki czemu pacjenci w sytuacji zagrożenia przez całą dobę mają możliwość uzyskania pomocy. Chorzy otrzymują również wsparcie dotyczące prawnych i socjalnych aspektów cukrzycy, w tym na temat możliwości uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, dokumentów prawa jazdy, odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cukrzycę lub ubiegania się o asystenta rodziny.
W ub. roku w Oddziale Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii GCZD leczonych było ponad 1,8 tys. osób, a w poradni diabetologicznej udzielono przeszło 15,3 tys. porad; ogółem z usług tej poradni korzysta ponad 3 tys. dziecięcych pacjentów.
Cukrzyca jest uznawana za jedną z groźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. W Polsce choruje na nią ok. 2,73 mln osób, tj.6 proc. Polaków. Najczęściej dotyka ona mieszkańców woj. śląskiego (6,5 proc.), łódzkiego (6,4 proc.), opolskiego (6,2 proc.) oraz dolnośląskiego (6,0 proc.). Stały wzrost zachorowań obserwuje się także w grupie dzieci i młodzieży.
Najczęściej występującą postacią cukrzycy wśród populacji wieku rozwojowego jest cukrzyca typu 1, dawniej zwaną insulinozależną (dotyczy ponad 96 proc. pacjentów). To choroba o podłożu zaburzeń odporności, w której dochodzi do bezpowrotnego zniszczenia komórek trzustki produkujących insulinę. Mali pacjenci są skazani na stałe podawanie insuliny w wielokrotnych wstrzyknięciach lub za pomocą osobistej pompy insulinowej. Kontrolując poziomu cukru, insulinę należy podawać i dostosowywać do każdego posiłku, emocji, aktywności. Oznacza to podejmowanie stałych decyzji terapeutycznych w odniesieniu do chorego dziecka. Liczbę dzieci i młodzieży do 18. roku życia z cukrzycą szacuje się na ok. 20 tys. osób.
Specjaliści z GCZD wskazują, że świeżo ujawniona cukrzyca u dziecka to dla jego najbliższych oraz środowiska, w którym przebywa, a także dla niego samego, ogromna tragedia i prawdziwa rewolucja w życiu - od tej pory chory i jego rodzina muszą przestrzegać surowych zasad postępowania w chorobie. Tylko takie postępowanie pozwala na zmniejszenie ryzyka ostrych, zagrażających życiu powikłań i późnych powikłań, które rozwijają się powoli, w czasie życia z cukrzycą.
"Ważenie i ocena jakościowa produktów przed posiłkami, ustalanie dawek insuliny, regularne pomiary cukru, życie z penem lub pompą insulinową – to tylko niektóre z ograniczeń, z którymi pacjent musi się zmierzyć każdego dnia. Dlatego pacjenci z rozpoznaną chorobą i w trakcie leczenia muszą przez cały czas pozostawać pod opieką specjalistycznych ośrodków" - wyjaśnił Wojciech Gumułka.
Górnośląskie Centrum Zdrowa Dziecka w Katowicach stawia na holistyczną opieką nad pacjentami z cukrzycą. "Taka opieka zawiera w sobie zarówno przekazanie pełnego zakresu wiedzy na temat choroby, prowadzenia samokontroli, naukę obsługi sprzętu diabetologicznego, a także pomoc w komponowaniu właściwej diety. Edukacja i reedukacja jest prowadzona w sposób ciągły, zarówno w grupach pacjentów i ich opiekunów, jak i indywidualnie" - dodał rzecznik szpitala.
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II (GCZD) to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Działają tu 24 poradnie specjalistyczne oraz 16 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa 8 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tys. pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 35 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. GCZD zatrudnia ponad tysiąc pracowników.