Zakończyła się trwająca blisko tydzień peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa w Irlandii. - Kiedy głosiliśmy Ewangelię, odwołując się do przykładu Carla i Franciszka z Asyżu, mogliśmy zobaczyć, że ludzie pragną powrócić do piękna życia chrześcijańskiego - mówi abp Domenico Sorrentino, ordynariusz diecezji asyskiej.
Arcybiskup podkreśla, że to wydarzenie rozbudza na nowo nadzieję, że Europa nie jest stracona dla Ewangelii.
Relikwie bł. Carla nawiedziły katedry w Derry i Dromore, a także sanktuarium w Knock. Był to drugi etap peregrynacji po tym, jak w czerwcu odbyła się ona w diecezjach Armagh oraz Down i Connor. - Mogłem zobaczyć kościoły pełne ludzi, przed którymi ustawiały się długie, wielogodzinne kolejki - mówi Radiu Watykańskiemu abp Sorrentino, który wziął udział w tym wydarzeniu.
To było bardzo pozytywne doświadczenie. Oczywiście tylko Bóg wie, co dokonało się we wnętrzu tych ludzi, ale to dotknęło mego serca, gdy widziałem tych wszystkich proszących o błogosławieństwo, w jakiś sposób zainspirowanych uśmiechem Carla i czujących piękno tej propozycji Jezusa składanej poprzez świadectwo naszego błogosławionego. Cała inicjatywa narodziła się w bardzo prosty sposób, bo tak to już bywa w Asyżu. Z Irlandii przyszła grupa pielgrzymów i tak się zafascynowali, że nalegali, abym wysłał do nich moich współpracowników [z relikwiami]. Oczywiście nie da się znaleźć czasu na wszystkie propozycje, ale naleganie było tak silne, że w tym przypadku nie mogłem odmówić.
Hierarcha zauważa, że załamanie się życia chrześcijańskiego dotyczy nie tylko Irlandii, lecz jest widoczne w całej Europie i "w zasadzie jest to kryzys".
- Czasami odnosimy więc wrażenie, że Europa jest już stracona, a chrześcijaństwo może rozkwitać tylko na innych kontynentach. Ja nie jestem do tego przekonany. Napisałem w jednej z moich książek, że widać już nową wiosnę; dostrzegam tak wiele znaków w Asyżu - mówi, dodając, że miasto to "jest ważnym punktem, gdzie obserwujemy na co dzień, jak ludzie odczuwają potrzebę Jezusa".
- Oczywiście potrzebują więc i Kościoła, który wie, jak głosić Chrystusa z całą Jego wspaniałością, tego Jezusa, który naprawdę pomaga nadać sens życiu, ponieważ to wypływa z Niego samego, z Jego tajemnicy, z Jego przesłania - podkreśla abp Domenico Sorrentino.