Biskupi archidiecezji Matki Bożej w Moskwie wezwali swoich wiernych do zaangażowania się w "twórczą misję". Według agencji "Fides", arcybiskup Paolo Pezzi i biskup pomocniczy Nikołaj Dubinin napisali w liście pasterskim odczytanym 17 września, że błędem jest pozostawanie w "postawie wyczekującej wobec świata zewnętrznego" i myślenie, że obecnie nie jest możliwe czynienie dobra z powodu "trudnych czasów". Wierni winni pogodzić się z rzeczywistością i świadczyć o wierze swymi działaniami i we wspólnocie, zamiast czekać na sprzyjające okoliczności – podkreślili autorzy listu.
Dali też świadectwo swoich codziennych doświadczeń "poczucia bezradności" i "utraty nadziei" wśród wielu wiernych. „Ważne jest, aby nie dać się temu zmiażdżyć, ale czynić dobro za pomocą tego, co się ma" - zachęcili. Wskazali, że ponowne zwrócenie uwagi na przesłanie Jezusa Chrystusa może rzeczywiście zapoczątkować "nowe inicjatywy". "Nie możemy rozwiązać problemu uchodźców ani ustanowić pokoju, ale możemy konkretnie dotrzeć do ludzi i przekazać im nasz wewnętrzny pokój, jeśli w ogóle go mamy" – czytamy w liście abp Pezziego i bp Dubinina.
Archidiecezja Matki Bożej w Moskwie obejmuje obszar 2,6 miliona kilometrów kwadratowych i składa się z około stu małych i bardzo małych parafii. Biskupi zwrócili uwagę, że chociaż liczba katolików jest niewielka - szacuje się ją na "poniżej miliona" - chrześcijanie byli również mniejszością na początku chrześcijaństwa. Powołując się na słowa Benedykta XVI zaznaczyli, że celem zawsze było "tworzenie małych wspólnot, które uświęcają otaczający je świat nie tylko nową doktryną, ale także stylem życia, który przyciąga ludzi do Chrystusa".
W swoim liście pasterskim biskupi zapowiedzieli również swój udział w zbliżającym się Synodzie Biskupów w Rzymie. Abp Pezzi będzie uczestniczył w zgromadzeniu synodalnym wraz z Oksaną Pimienową - młodą świecką katoliczką z Moskwy, która od dawna jest zaangażowana w pracę z młodzieżą w archidiecezji. Bierze też czynny udział w Ssynodie i jest jedną z grupy 70 świeckich, zakonników i duchownych wybranych przez papieża Franciszka na członków synodu. W sumie 97 z 363 uczestników synodu, który odbędzie się w dniach od 4 do 29 października, to osoby niebędące biskupami.