W Uroczystość św. Jacka głównego patrona archidiecezji i metropolii katowickiej duchowni i świeccy modlili się wspólnie podczas Mszy sprawowanej w Katedrze Chrystusa Króla. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił bp Tadeusz Kusy OFM – misjonarz, biskup diecezji Kaga-Bandoro w Republice Środkowoafrykańskiej.
We wprowadzeniu do liturgii metropolita katowicki abp Adrian Galbas mówił, że „pierwsze skojarzenie jakie mamy ze św. Jackiem, to ewangelizacja”. – On praktykował ją w sposób najprostszy, a jednocześnie niezwykle radykalny. Szedł i głosił. Na piechotę, bez grosza przy duszy. Jego bogactwem było Słowo Boże, którym dzielił się z każdym napotkanym człowiekiem z niezwykłą hojnością i szczodrobliwością. Słowo Boże nie było dodane do jego życia, ale wynikało z jego życia – kontynuował.
Nawiązując do misji ewangelizacyjnej św. Jacka przywołał słowa adhortacji Evangelii nuntiandi św. Pawła VI: „w Kościele za pierwszy środek ewangelizacji należy uważać świadectwo życia prawdziwie i ściśle chrześcijańskiego, które trwa w nierozłącznej wspólnocie z Bogiem, a zarazem w nieograniczonej gorącości ducha poświęcania się dla innych". – Właśnie dlatego, dziś, choć od urodzenia naszego Patrona minęło już 840 lat, jest on dla nas wciąż kimś inspirującym i jednoczenie zawstydzającym – przekonywał.
Liturgii ku czci św. Jacka przewodniczył i homilię wygłosił pochodzący z Cieszyna bp Tadeusz Kusy OFM – misjonarz, biskup diecezji Kaga-Bandoro w Republice Środkowoafrykańskiej.
Na zakończenie liturgii abp Adrian Galbas ogłosił tegorocznego laureata nagrody „Lux ex Silesia”. Został nim ks. prof. Jerzy Szymik. Nagroda zostanie wręczona podczas Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego na początku października.
Nagroda „Lux ex Silesia” została ufundowana w 1994 roku przez metropolitę katowickiego abp. Damiana Zimonia. – Otrzymują ją osoby związane z Górnym Śląskiem, charakteryzujące się chrześcijańskimi cnotami oraz wybitnym dorobkiem naukowym, artystycznym lub działalnością społeczną oraz wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska – tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.
Nazwa nagrody nawiązuje do urodzonego 840 lat temu św. Jacka Odrowąża, o którym tak właśnie mówiono w Krakowie „Ex Silesia Lux" - Światło ze Śląska.
Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. językoznawca Irena Bajerowa, kompozytorzy Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar, lekarze Kornel Gibiński, Franciszek Kokot i Władysław Nasiłowski, językoznawca Jan Miodek, ordynariusz diecezji opolskiej abp Alfons Nossol, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk", aktor Franciszek Pieczka, folklorystka Dorota Simonides i trener piłkarski Antoni Piechniczek.