Tysiące ludzi, w tym wielu młodych Irlandczyków, wzięło udział w pielgrzymce na Górę Św. Patryka. Modlili się w intencji wzrostu powołań do kapłaństwa. Kościół w Irlandii, podobnie jak na Wyspach Brytyjskich, dotkliwie cierpi z powodu malejącej liczby mężczyzn wybierających drogę posługi.
Jest to obecnie czołowa intencja modlitewna Kościoła całej Irlandii, obchodzącego Rok Powołań do Kapłaństwa Diecezjalnego.
Nasz Kościół potrzebuje powołań do kapłaństwa jak nigdy dotąd. Bez wątpienia jest to trudny czas dla naszej posługi, ale uważam, że służba na chwałę Pana Boga w dzisiejszym kontrkulturowym środowisku jest doświadczeniem wzbogacającym wiarę
– zauważył ojciec Charlie McDonnell z lokalnej parafii Westport.
Od ponad 1500 lat w ostatnią niedzielę lipca pielgrzymi pokonują to niewielkie, lecz trudne wzniesienie, jakim jest Góra Św. Patryka, prosząc o wstawiennictwo patrona Irlandii. Jak głosi tradycja, spędził on tam 40 dni na poście i modlitwie w 441 r. Co ciekawe, prowadzone w tym miejscu wykopaliska ujawniły istnienie małego oratorium, datowanego na 430 r. n.e. W pielgrzymce wziął udział abp Eamon Martin. Odprawił na szczycie Mszę Św., podczas której m.in. powiedział, że „Kościół jest całkowicie świadomy tego, że liczba kandydatów do kapłaństwa maleje. Ale będzie dokładał wszelkich starań, aby zachować ciągłość zapewniania duchowego przywództwa w Irlandii”. Prymas zaapelował o wytrwałą modlitwę w tej intencji.
Z tłumu pielgrzymujących reporterzy wyłowili dwóch zakonników, którzy 765 metrów wzniesienia pokonali boso. Bracia Michael i Filip przygotowują się do pełnienia posługi kapłańskiej w zakonie dominikanów. Swoją obecnością chcieli dać świadectwo i zachęcić do rozmowy o powołaniu. Wśród uczestników znaleźli się również Kitty Ross z Legionu Maryi, rozdająca cudowne medaliki, czy youtuber, prowadzący ewangelizacyjny kanał @thecatholicman, który jest stale odwiedzany przez ponad 28 tysięcy odbiorców.
Szlak Dziedzictwa Croagh Patrick to popularna trasa turystyczna, licząca 63 kilometry. Wędrując, można podziwiać dziewiczy krajobraz, mijając po drodze wiele zabytków o znaczeniu archeologicznym. Jak powiedział prymas Irlandii abp Martin: „Croagh Patrick reprezentuje skałę, z której zostaliśmy wykuci my, Irlandczycy. Ta pielgrzymka łączy więc naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, nieprzerwanie pielęgnując duchową tożsamość tego kraju”.