Na skwerze przy ul. Brysza w Zabrzu został odsłonięty i poświęcony Pomnik 655-lecia utworzenia Archidiecezji Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego i wielowiekowej przyjaźni ormiańsko-polskiej.
Modlitwę ekumeniczną poprowadzili i pomnik poświęcili prymas Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego Markos Howhannisjan i biskup diecezji gliwickiej Kościoła rzymskokatolickiego Sławomir Oder. Obecni byli minister ds. diaspory Republiki Armenii Zareh Sinanian, ambasador Republiki Armenii w Polsce Samvel Mkrtchian, przedstawiciele MSWiA i MSZ oraz gospodarze – prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik i konsul honorowy Republiki Armenii Hraczja Bojadżjan, Ormianin, prezes Ormiańsko-Polskiego Komitetu Społecznego i wieloletni mieszkaniec Zabrza. Właśnie on jest inicjatorem, realizatorem i głównym fundatorem zabrzańskiego pomnika, który w stolicy Armenii, Erywaniu ma swój bliźniaczy odpowiednik, również utworzony według jego zamysłu.
Pomnik w Zabrzu i Erywaniu to kompozycja artystyczna w formie chaczkaru, tradycyjnego ormiańskiego krzyża. Bliźniaczy monument w stolicy Armenii został 16 maja odsłonięty i poświęcony św. Janowi Pawłowi II oraz wielowiekowej przyjaźni polsko-ormiańskiej. Ideą powstania pomnika w Erywaniu było upamiętnienie 20. rocznicy historycznej wizyty w tym kraju św. Jana Pawła II, w związku z 1700. rocznicą przyjęcia przez Armenię chrześcijaństwa jako religii państwowej.
- Te dwa pomniki wyglądają tak samo, z wyjątkiem zwieńczenia – w Erywaniu na samej górze widnieje podobizna św. Jana Pawła II, a w Zabrzu – króla Kazimierza Wielkiego, który wręcza akt wolności religijnej ormiańskiemu arcybiskupowi Grzegorzowi. W Erywaniu pomnik postawiliśmy w centrum stolicy, w jej najbardziej prestiżowym miejscu. W 70 proc. sfinansowała go Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w Polsce, a w 30 proc. my jako Ormiańsko-Polski Komitet Społeczny i Konsul Honorowy Republiki Armenii – wyjaśnia H. Bojadżjan. - W tym samym czasie zleciliśmy przygotowanie drugiego pomnika w Zabrzu, gdzie w Radzie Miasta dostaliśmy stuprocentowe poparcie dla tej inicjatywy, którą sfinansował nasz komitet społeczny. Tutaj honorujemy 655-lecia utworzenia Archidiecezji Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego za sprawą króla Kazimierza Wielkiego, który nadał biskupowi ormiańskiemu Grzegorzowi prawo utworzenia archidiecezji. Wtedy powstała katedra ormiańska we Lwowie. To jest też symboliczna data dla prawnego początku naszego Kościoła i mniejszości ormiańskiej w Polsce. Zależało nam, żeby to uwiecznić i to się udało w Zabrzu. Ormianie ze Śląska i z całej Polski bardzo się cieszą z tego powodu. Dziękujemy biskupowi gliwickiemu Sławomirowi Oderowi, że zaszczycił nas swoją obecnością i że z ekumeniczną modlitwą, w braterstwie, poświęciliśmy ten pomnik. Warto podkreślać, że choć mamy inne obrządki liturgiczne, między nami – na co zwrócił uwagę sam papież Jan Paweł II – nie ma zasadniczych różnic w wierze, z wyjątkiem odmiennej tradycji – zaznacza Hraczja Bojadżjan.
Uroczystość odsłonięcia pomnika połączona była z koncertem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej w 120. rocznicę urodzin wielkiego ormiańskiego kompozytora Arama Chaczaturiana w ramach II Festiwalu Kultury Ormiańskiej.
Odsłonięcie pomnika św. Jana Pawła II oraz wielowiekowej przyjaźni polsko-ormiańskiej w Erywaniu