- Chrześcijanie są odpowiedzialni za poziom nadziei w świecie - mówił bp Andrzej Iwanecki podczas Sumy odpustowej w kościele św. Jana Chrzciciela w Zabrzu-Biskupicach.
Biskupice to najstarsza dzielnica Zabrza, w tym roku świętująca 780-lecie istnienia. W środę 21 czerwca odbyła się tam uroczysta sesja Rady Miasta. Niedzielna Suma odpustowa ku czci św. Jana Chrzciciela była centralnym wydarzeniem religijnym tych obchodów.
Ks. Bolesław Waśkiewicz, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela, podczas powitania. Klaudia Cwołek /Foto GośćMszy św. koncelebrowanej przez księży związanych z Biskupicami przewodniczył bp Iwanecki, który również przyznał się do swojej wieloletniej więzi z tą dzielnicą i parafią, gdy sam był mieszkańcem Zabrza i proboszczem parafii św. Franciszka w Zabrzu-Zaborzu, wywodzącej się z Biskupic.
W kazaniu biskup zaprosił zebranych do refleksji nad postacią patrona św. Jana Chrzciciela - kim jest, co mówią o nim liturgia, słowo Boże, czym charakteryzują się jego powołanie i misja, jaki jest jego cel i jakie znaczenie ma on dla naszego życia. Czy Jan Chrzciciel jest człowiekiem nadziei? Przypominając jego powołanie, porównał je z powołaniem innych proroków - Jeremiasza i Izajasza, i wskazał, co z ich wzorów jest warte naśladowania. - My też mamy przyjąć słowo Boże takie, jakie jest, a nie dokonywać wyboru tego, co dla nas łatwiejsze, może przyjemniejsze, uprawiać jakiś relatywizm biblijny - zaznaczył.
- Jan Chrzciciel dzisiaj wzywa nas, abyśmy się wsłuchiwali w Boże słowo, abyśmy je przyjmowali, nim się przejęli, abyśmy szukali prawdy Bożej w tym słowie. Ale też bardzo ważne, abyśmy tego nie zatrzymywali dla siebie, byśmy umieli prawdę o Panu Bogu przekazywać innym. Bo inni żyją obok nas i nieraz ich serca pozbawione są głębszego sensu życia. A chrześcijanie są odpowiedzialni za poziom nadziei w świecie, a nadzieja ma swoje źródło w Bogu - mówił.
Uczestnicy liturgii. Klaudia Cwołek /Foto GośćW dalszej części kazania bp Iwanecki zwrócił uwagę na biblijne powołania w łonie matki, które są ważnym argumentem w sporze o prawo do życia jeszcze nienarodzonych. Przypomniał o zbliżającej się beatyfikacji Wiktorii i Józefa Ulmów i siedmiorga ich dzieci, spośród których jedno zginęło, będąc jeszcze pod sercem mamy.
Biskup Iwanecki przypomniał też, że na mocy chrztu świętego każdy chrześcijanin ma udział w potrójnej misji Chrystusa - kapłana, króla i proroka. - Pełniąc rolę pośrednika między Bogiem i ludźmi, można być murem lub mostem. Wiemy - mur oddziela, most łączy - mówił biskup, zachęcając do naśladowania św. Jana Chrzciciela, który niejako ukrył się w swoim życiu po to, by wskazywać na Jezusa. Zauważył, że Jan był radością dla swoich współczesnych i był przekazicielem Bożej łaski. - Czy nasza przynależność do Jezusa, nasze świadectwo życia są powodem radości tych, którzy są obok nas? - pytał biskup.
- Kiedy świętujemy 780-lecie najstarszej dzielnicy Zabrza, bądźcie dumni! Ponieważ tam, gdzie jest Bóg, tam, gdzie jest Eucharystia, tam, gdzie jest kapłan, tam, gdzie jest Jezus, tam jest centrum świata! Więc bądźcie dumni z tego, że tutaj żyjemy, że tutaj jesteśmy u źródła, że tutaj możemy się napełniać Bożym dobrem i rozszerzać Bożą nadzieję - życzył.
Na zakończenie bp Iwanecki przywołał cytat o Kościele z kazania nowego metropolity katowickiego abp. Adriana Galbasa w czasie ingresu, który miał miejsce 17 czerwca w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach: "Kościół, który ma jednego Pana i który cały jest wychylony w Jego stronę, Kościół, który siebie nie stawia w centrum, nie stawia też w centrum żadnej doczesnej korzyści, nie zasłania, ale odsłania ludziom Boga, którego obraz dla tak wielu jest dzisiaj przysłonięty, zapaćkany, albo nawet całkowicie wymazany z życia". - Budujmy taki Kościół, ciesząc się tym miejscem, w którym jesteśmy, w którym nas Bóg postawił i w którym także zapewnił nam swoją obecność - zachęcił bp Iwanecki.
Kazanie bp. Andrzeja Iwaneckiego:
W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, Rady Dzielnicy i lokalnych społeczności. Na zakończenie głos zabrali prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, przewodnicząca Rady Miasta Łucja Chrzęstek-Bar, przewodnicząca Rady Dzielnicy Anna Zygmunt i ks. Jan Matysek, proboszcz sąsiedniej parafii w Biskupicach - pw. Wniebowzięcia NMP. Zwieńczeniem liturgii były procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Procesja wokół kościoła. Klaudia Cwołek /Foto Gość