Bieg Antoniczka, pierwsze wykonanie symfonii miejskiej „Antoni - światło zagubionych”, Sympozjum Antoniańskie - wyjątkowe atrakcje szykują się między 16 a 18 czerwca w rybnickiej bazylice i wokół niej.
Na cześć swojego patrona przygotowują je księża, parafianie i dobrodzieje bazyliki św. Antoniego w Rybniku. Okazją jest 200-lecie żywego kultu w mieście tego żyjącego w XII i XIII wieku franciszkanina.
Skąd wzięła się przyjaźń rybniczan z Antonim? Najpierw pojawiła się tu figurka świętego zakonnika. Szacuje się, że pochodzi z XVII wieku. – Być może ktoś ją kupił na jakimś odpuście i ofiarował parafii – przypuszcza ks. Marek Bernacki, proboszcz w bazylice św. Antoniego w Rybniku.
Z czasem o figurce zapomniano. – W 1822 r. w sąsiednim Wodzisławiu był wielki pożar miasta. Mieszkańcy Rybnika wystraszyli się wtedy. Przypomnieli sobie: „Przeżywaliśmy w przeszłości w Rybniku pożary i zarazy, a wtedy chodziliśmy przez miasto z Antonim i prosili o łaskawość Boga”. Odnaleźli jego starą figurę w jakimś kącie gotyckiej kaplicy cmentarnej, która dzisiaj jest kościołem akademickim – mówi ks. Bernacki. – W miejscu, gdzie dzisiaj przed bazyliką stoi pomnik Jana Pawła II, wybudowali kapliczkę i umieścili tam figurę. Od tego momentu kult św. Antoniego stał się w Rybniku bardzo konkretny i żywy – wskazuje.
Ta kapliczka stała w Rybniku aż do wzniesienia ogromnego kościoła św. Antoniego, dzisiejszej bazyliki. Wtedy figurka trafiła do świątyni.
Bazylika św. Antoniego w Rybniku ma najwyższe wieże kościelne na Górnym Śląsku: mają aż 95 metrów wysokości. Na jedną z nich można wejść.
Dorośli pobiegną na 5 km
W organizowanie świętowania 200 lat żywego kultu św. Antoniego włączają się rybniczanie, którzy są profesjonalistami w swoich dziedzinach. – Bieg Antoniczka przygotowują parafianin Marek Kotas i jego przyjaciele, którzy zajmują się organizowaniem imprez biegowych. Nie chodzi tu o jakiś wyczyn i bicie rekordu, ale o wspólną zabawę i integrację. Dla każdego uczestnika będzie kawa, herbata, ciasteczko i przede wszystkim medal – zapowiada ks. Marek Bernacki.
Dorośli pobiegną na odległość
Symfonia miejska
Bieg Antoniczka odbywać się będzie w sobotę 17 czerwca od 11.00. Tego samego dnia o 20.00 w murach bazyliki po raz pierwszy zabrzmi symfonia miejska „Antoni – światło zagubionych”. - Mówi ks. Marek Bernacki, proboszcz bazyliki św. Antoniego w Rybniku:
W nowatorskiej i spektakularnej formie słowno-muzycznej wystąpi blisko 120 wykonawców.
Następnego dnia – 18 czerwca – w bazylice św. Antoniego odbędzie się odpust. Na 11.00 zaplanowano sumę odpustową. Po niej przez miasto wyruszy procesja rybniczan z figurą świętego Antoniego. – To piękne wydarzenie, bo figura św. Antoniego tylko raz w roku opuszcza mury bazyliki i udaje się w drogę, żeby wypraszać błogosławieństwo mieszkańcom – mówi ks. Marek Bernacki. – Po południu odbędzie się jeszcze parafialna biesiada odpustowa, na którą już teraz zapraszam – dodaje.
Sympozjum Antonianiańskie
Te wydarzenia poprzedzi Sympozjum Antoniańskie w piątek 16 czerwca w godzinach 10.00–13.30 w sali koncertowej szkoły muzycznej w Rybniku. Organizuje je parafia św. Antoniego i Muzeum w Rybniku - mówi ks. Marek Bernacki:
Wstęp na sympozjum jest wolny, wystarczy tylko dla celów organizacyjnych wcześniej zapisać się telefonicznie (nr 607 162 073) lub mailowo: rybnik.antoni@katowicka.pl.