Koncertem w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu zainaugurowana została 16. edycja Metropolitalnego Święta Rodziny.
Rozpoczęcie tegorocznego święta rodzin połączone było z premierowym wykonaniem koncertu „Ludzie Ptaki”, kompozycji Michała Jurkiewicza. Natomiast przed południem Msze św. w intencji rodzin odbyły się w gliwickiej i katowickiej katedrze
Metropolitalne Święto Rodziny - w tym roku odbywające się pod hasłem „Rodzina - forum dialogu” - na scenie Domu Muzyki i Tańca oficjalnie zainaugurowali prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która jest koordynatorem tego wydarzenia, abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, patron honorowy, i Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która współorganizuje święto.
- W tym roku chcemy skoncentrować się na tym, żeby słuchać, co nie zawsze potrafimy. A dialog musi iść w dwie strony. Chcemy nauczyć się słuchać, żeby usłyszeć nawet tego najmniejszego członka rodziny - powiedziała prezydent Zabrza, wspominając, że idea święta zrodziła się przy grobie Jana Pawła II. - Dziś przypominamy sobie jego słowa, że przyszłość Europy idzie przez rodzinę. My tu na Śląsku nie zapominamy o tym - dodała.
Abp Wiktor Skworc otrzymał życzenia z okazji obchodzonych przedwczoraj 75. urodzin oraz niedawnych jubileuszy 25. rocznicy sakry biskupiej i 50 lat kapłaństwa, a także uhonorowany został statuetką Ateny, przyznawaną osobom zasłużonym dla Zabrza i całego Górnego Śląska.
- Dziękuję za te 16 lat. Za to, że samorząd stanął u początku idei tego święta rodziny i każdego roku jest zaangażowany w jego organizację. Dopełnieniem jest świętowanie jubileuszy małżeńskich. Dzisiaj około 500 par jubilatów wypełniło katedrę katowicką - powiedział.
W uznaniu dla idei MŚR, Narodowy Bank Polski przygotował specjalną monetę „W Polskę wierzę - polska rodzina”. Otrzymali je Małgorzata Mańka-Szulik, abp Wiktor Skworc i Danuta Kamińska oraz najbardziej zaangażowane w jego organizację gremia i instytucje: diecezja gliwicka na ręce bp. Sławomira Odera, Katowice Miasto Ogrodów, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz trzy rodziny zastępcze, które w pełnym wieloosobowym składzie stanęły na scenie.
Następnie w premierowym koncercie „Ludzie Ptaki” (kompozycji Michała Jurkiewicza), stworzonym specjalnie na MŚR, wystąpili Polska Orkiestra Muzyki Filmowej, Sienna Gospel Choir z zespołem muzycznym i solistami.
Natomiast przed południem w gliwickiej katedrze MŚR zainaugurowane zostało Mszą św. w intencji rodzin, której przewodniczył bp Andrzej Iwanecki. W kazaniu przypomniał historię rodziny Ulmów, zabitych za pomoc Żydom w czasie wojny, których beatyfikacja odbędzie się we wrześniu.
Kazanie bp. A. Iwaneckiego w katedrze:
- W ich rodzinie urodziło się sześcioro dzieci. Siódme już nie zdążyło i było pod sercem mamy, gdy przyszła śmierć męczeńska zadana przez oprawców, żandarmów niemieckich i granatowych policjantów. Zostali rozstrzelani 24 marca 1944 roku, ponieważ udzielali schronienia i pomagali rodzinom żydowskim. Jaka musiała być wiara tej rodziny, jaka miłość bliźniego i jaka odwaga w czynieniu dobra, że narażając własne życie, pomogli prześladowanym ludziom? Przez półtora roku ukrywali na strychu ośmioro Żydów z rodzin Didnerów, Grunfeldów i Goldmanów - przypomniał.
Nawiązał do czytanego fragmentu Ewangelii przypadającego na uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, w którym Jezus posyła uczniów do głoszenia Dobrej Nowiny. - Spadkobiercami tego posłania i my jesteśmy. Dzięki misji jaką wykonuje Kościół od początku swojego istnienia, a jeszcze lepiej powiedzmy, dzięki Duchowi Świętemu, który działa we wspólnocie Kościoła, Dobra Nowina dotarła do naszych czasów, przemieniając serca ludzkie i czyniąc ludzi dojrzałymi do ofiarnej miłości, czego przykładem jest, już wkrótce błogosławiona, rodzina Ulmów z Markowej - powiedział bp Iwanecki.
Szczegółowy program MŚR można znaleźć TUTAJ.