Ukraińscy specjaliści szkolą się w Polsce z rehabilitacji rannych oraz leczenia traumy wojennej; w warszawskim Wojskowym Instytucie Medycznym odwiedziła ich małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda - poinformowało biuro prasowe KPRP.
Jak czytamy w komunikacie kancelarii prezydenta, projekt wymiany doświadczeń między polskimi i ukraińskimi medykami został zainicjowany przez Agatę Kornhauser-Duda i pierwszą damę Ukrainy Ołenę Zełenską w październiku 2022 roku. Dotychczas przeszkolono w Polsce dziewięćdziesięciu ukraińskich lekarzy i specjalistów w zakresie ewakuacji medycznej drogą lotniczą oraz kompleksowej opieki medycznej pacjentów z oparzeniami.
Zobacz też: Inwazja Rosji na Ukrainę. Relacjonujemy na bieżąco
Wojskowy Instytut Medyczny - Państwowy Instytut Badawczy realizuje najnowszą edycję przedsięwzięcia obejmującą szkolenia z zakresu rehabilitacji rannych oraz diagnozy i leczenia osób z traumą wojenną. Każdy z kursów w WIM-PIB odbędzie się w pięciu edycjach, w których przewidziano udział łącznie stu specjalistów z Ukrainy.
"Jestem ogromnie wdzięczna dyrekcji szpitala, wszystkim lekarzom, rehabilitantom, pielęgniarkom za przyjęcie koleżanek i kolegów z Ukrainy. Projekt jest pokłosiem wizyty we Lwowie, gdzie odwiedziłam Miejski Szpital Kliniczny. Powiedziano mi tam o dużej potrzebie szkoleń dla lekarzy w różnym zakresie" - mówiła, cytowana w komunikacie, pierwsza dama.
Jak poinformowano, Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Klinikę Rehabilitacji WIM-PIB, w której miała okazję obserwować część praktyczną szkolenia. Rehabilitancie podzielili się z nią doświadczeniami i uwagami z procesu leczenia ofiar wojny. Rozmawiano o udzielaniu doraźnej pomocy, wsparciu pacjentów w okresie rehabilitacji i nowoczesnych metodach protezowania.
Specjaliści mówili o przyszłym zastosowaniu nabytych w Polsce umiejętności podczas pracy z rannymi, a także osobami z niepełnosprawnościami. Małżonka prezydenta wyraziła przekonanie, że czas spędzony przez kursantów w naszym kraju sprzyja wymianie doświadczeń i budowaniu polsko-ukraińskich relacji eksperckich, które zaowocują w przyszłości.
Celem kursu, realizowanego przez Klinikę Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii, jest zapoznanie ukraińskich psychiatrów i psychologów z organizacją i modelem pracy diagnostyczno-terapeutycznej z zaburzeniami związanymi ze stresem traumatycznym - dowiadujemy się z komunikatu.
Uczestnicy szkoleń podzielili się też z pierwszą damą doświadczeniem pracy z mieszkańcami ogarniętego wojną kraju. Podkreślali, że walka żołnierzy nie toczy się jedynie na froncie. Powrotom do domów często towarzyszy ból, cierpienie i poczucie wyobcowania społecznego. Akcentowali, że powszechna mobilizacja z dnia na dzień uczyniła cywilów żołnierzami, co wiąże się z niewyobrażalnym obciążeniem psychicznym. Jak zaznaczyli, pracują także z rodzinami żołnierzy.
Jak czytamy w komunikacie, poruszono również kwestię obaw Ukraińców przed zwracaniem się o pomoc psychologiczną. Mówiono o zmianach w funkcjonowaniu systemu opieki zdrowotnej w Ukrainie, które nastąpiły w czasie trwania konfliktu oraz wyjątkowym położeniu ukraińskich specjalistów zdrowia psychicznego, którzy często sami doświadczyli traumatycznych zdarzeń.
"Moją intencją było, aby pobyt uczestników kursów w Polsce miał nie tylko wymiar edukacyjny, ale był też formą wyjazdu wytchnieniowego. Mam nadzieję, że choć trochę się to udaje" - powiedziała z kolei pierwsza dama.
Jak przekazało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP, WIM-PIB ma kilkuletnie doświadczenia związane ze szkoleniem ukraińskich specjalistów zajmujących się traumą wojenną i następstwami stresu bojowego. Od 2014 r. w Klinice Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii prowadzono szkolenia dla ukraińskich specjalistów, które nie zostały przerwane po rosyjskiej napaści. Kompleksowy system kształcenia obejmował możliwość stażu czy szkolenie specjalistów-liderów, którzy następnie mogli rozpocząć proces doszkalania swoich ukraińskich kolegów. W październiku i listopadzie ubiegłego roku, mimo toczących się walk, specjaliści z Polski przeprowadzili na terenie Ukrainy szkolenie kolejnej grupy liderów oraz dokonali recertyfikacji wcześniejszych grup szkoleniowych.