O przywróceniu od 11 czerwca połączenia Kolei Śląskich do czeskiego Bohumina, terminach otwarcia ofert w przetargach na nowe pociągi dla spółki, zmianach w komunikacji do Tarnowskich Gór i zmianach związanych z remontem linii nr 139 - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele przewoźnika.
Jak przekazał na poniedziałkowym śniadaniu prasowym rzecznik Kolei Śląskich Maciej Zaremba, wraz z korektą rozkładu jazdy 11 czerwca br. spółka przywróci zawieszone w marcu 2020 r. połączenie kolejowe do Bohumina dające dostęp do głównych połączeń czeskiej sieci kolejowej. Ze względu na czeskie przepisy, śląski przewoźnik zapłaci w tym roku za przejazd z Bohumina czeskich pociągów.
Od 11 czerwca do 9 grudnia br. Koleje Śląskie uruchomią trzy pary połączeń kolejowych w relacji Bohumin–Chałupki–Bohumin. - Takie rozwiązanie stało się możliwe dzięki kooperacji z naszymi południowymi sąsiadami – zaznacza Aldona Węgrzynowicz z Kolei Śląskich:
Koszt uruchomienia połączeń w tym terminie ma wynosić ok. 300 tys. zł.
Od 10 grudnia 2023 r. Koleje Śląskie planują uruchomić pięć par połączeń dziennie Katowice–Bohumin–Katowice własnym taborem (21WEa, czyli produkowanym przez Pesę pociągiem elf II), który przejdzie do tego czasu badania na dopuszczenie do ruchu w Republice Czeskiej, zgodne z aktualnymi przepisami.
Do marca 2020 r., kiedy ogłoszono stan epidemii w związku z COVID-19, w dni robocze czeską granicę w Chałupkach przekraczało sześć par pociągów Kolei Śląskich relacji Katowice–Bohumin (stale kursują tamtędy pociągi dalekobieżne innych przewoźników). Bohumin to stacja węzłowa, na której zaczyna trasę wiele pociągów, w tym przewoźników České Dráhy (ČD) czy Leo Express, oferujących m.in. szybkie połączenia do Pragi.
Zaremba przypomniał w poniedziałek, że 17 marca i 20 marca br. ogłoszono dwa przetargi na nowe pojazdy dla Kolei Śląskich. Pierwszy (na zakup trzech pojazdów, z opcją nabycia dwóch dodatkowych) to własne postępowanie KŚ. Drugi (22 jednostki oraz opcjonalnie osiem dalszych) to przetarg realizowany przez KŚ dla woj. śląskiego (na pojazdy kupowane przez samorząd województwa dla swojego przewoźnika przy wsparciu funduszy UE).
Zamówienie dotyczy pociągów czteroczłonowych, które w większości mają być dostarczone w latach 2026–2027. W poniedziałek rzecznik KŚ podał, że obecne terminy otwarcia ofert (które jeszcze mogą ulec zmianie) to w mniejszym przetargu 5 czerwca, a w większym – 16 czerwca. Pierwsze nowe pociągi w mniejszym postepowaniu mają być dostarczone w dwa lata od podpisania umowy.
Ponadto, od 11 czerwca br. KŚ zmienią organizację ruchu komunikacji zastępczej na odcinku Katowice–Tarnowskie Góry. Linia ekspresowa S8 dodatkowo obsłuży przystanki Nakło Śląskie, Orzech Szkoła oraz Chorzów Estakada/Rynek. Linia pośrednia S80 nie obsłuży przystanków Nakło Śląskie i Radzionków Dworzec PKP, a zatrzyma się na przystankach: Tarnowskie Góry Osada Jana, Radzionków Knosały, Bytom Łużycka, Katowice ZOO, Katowice Dąb Huta Baildon.
Od 15 maja br. PKP PLK udostępniły przewoźnikom przebudowany odcinek torów na linii kolejowej nr 139 między Goczałkowicami a Czechowicami-Dziedzicami, co przekłada się na skrócenie czasu podróży między Katowicami a Bielskiem czy Żywcem o ok. 20 minut – mówi rzecznik Kolei Śląskich Maciej Zaremba:
Zwiększenie przepustowości LK139 umożliwiło uruchomienie dodatkowego pociągu przyspieszonego Katowice–Żywiec po godzinie 17., a także przywrócenie jednej popołudniowej pary pociągów na odcinku Żywiec–Zwardoń. Od 15 maja pociągi przyspieszone w dni robocze zatrzymują się na przystanku Łodygowice Górne. Przystanek Goczałkowice-Zdrój nie będzie obsługiwany do 10 czerwca br.
Pełniąca funkcję rzecznika spółki Aldona Węgrzynowicz przypomniała, że od 10 marca br. bilety Kolei Śląskich można kupić na stacji Kraków Główny w wideomacie (automacie z 32-calowym ekranem) z funkcją e-kasjera. Urządzenie firmy Avista umożliwia m.in. połączenie wideo z osobą w call-center, która pomaga klientom, np. z dysfunkcjami, kupić bilet kolejowy.
Węgrzynowicz podała, że 10 maja KŚ podpisały umowę na uruchomienie w automatach Avisty sprzedaży biletów przewoźnika w kolejnych wideomatach na stacjach: Zielona Góra, Wrocław Gł., Poznań Gł., Świnoujście, Szczecin Gł., Opole Gł., Tczew, Jarosław, Białystok. Testowana jest przede wszystkim możliwość zakupu biletu przez osoby z niepełnosprawnościami oraz obsługa wideokasjera.
Koleje Śląskie należą do samorządu woj. śląskiego. Obecnie na kilkunastu liniach w regionie przewożą ponad 20 mln pasażerów rocznie. Tabor przewoźnika liczy ok. 65 pociągów. Większość z nich kupiono przy wsparciu Funduszy Europejskich. W poniedziałek przedstawiciele spółki przytaczali dane Urzędu Transportu Kolejowego mające wskazywać wzrost punktualności kursowania pociągów KŚ.