Festiwalowy koncert finałowy międzynarodowych 10. Wiosennych Warsztatów Gospel w Bielsku-Białej zakończy w niedzielę 14 maja cztery dni żywiołowych spotkań z muzyką uwielbieniową dla wszystkich chętnych.
Zaczęło się w czwartek 11 maja od festiwalowej rozgrzewki Warm Up!, którą w Domu Kultury w Olszówce poprowadziła Zuzanna Pradela, znana bardzo wielu bielszczanom pasjonatka muzyki gospel. Nazajutrz z tymi, którzy widzieli się w roli solistów, warsztaty tutaj poprowadzili Lea Kjeldsen, pierwsza popularyzatorka gospel w Polsce, i Colin Williams. W sobotę i niedzielę - 13 i 14 maja - 10. Wiosenne Warsztaty Gospel w Bielsku-Białej przeniosły się do auli Akademii Techniczno-Humanistycznej, gdzie do trójki instruktorów dołączył jeszcze Daniel Cebula-Orynicz.
Efekty ich pracy z chórem wokalistów amatorów będzie można zobaczyć w niedzielny wieczór 14 maja o 19.00 w kościele ewangelicko-augsburskim w Białej. Koncert, któremu patronuje prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, będzie także transmitowany przez bialską parafię - TUTAJ.
Po raz pierwszy warsztaty rozrosły się do formatu festiwalu, a to za sprawą entuzjastów popularyzowania muzyki gospel w stolicy Podbeskidzia: Małgorzaty Motyki-Madej - dziś dyrektor Miejskiego Domu Kultury, a niegdyś kierowniczki DK w Olszówce, i Michałowi Czulakowi - obecnemu kierownikowi DK w Olszówce, który przed laty trafił tu na bielskie warsztaty jako uczestnik, późnej został szefem powstającego wówczas Bielskiego Chóru Gospel, a w tym roku czuwał nad organizacją pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Gospel w Bielsku-Białej.
10. Wiosenne Warsztaty Gospel w Bielsku-Białej - zajęcia dla solistów. Urszula Rogólska /Foto Gość- Od jakiegoś czasu przymierzaliśmy się do tej formuły festiwalowej. Dziesiąta edycja stała się dla nas motorem. Jako instruktorów udało się nam zaprosić Zuzannę, Colina i Leę, a także Daniela, który miał poprowadzić warsztaty przerwane przez pandemię - dodaje dyrektor MDK.
W warsztatach Warm Up! z piosenką uwielbieniową mógł wziąć udział każdy. Na te zajęcia - bezpłatne - organizatorzy zaprosili wszystkich, którzy chcieli wziąć udział w spotkaniach weekendowych na ATH, ale też tych, którzy chcieli się zmierzyć z repertuarem, i tych, którzy nigdy wcześniej w takich zajęciach nie brali udziału, by sami zdecydowali, czy to dla nich. W warsztatach w Olszówce wzięło udział ponad 70 osób, w sobotnio-niedzielnych na ATH - ponad 130.
- W 2013 r., kiedy po raz pierwszy przygotowywaliśmy warsztaty gospel w Olszówce, do ich poprowadzenia zaprosiłam Zuzannę Pradelę - mówi M. Motyka-Madej. - Od tego czasu warsztaty odbywały się co roku, z wyjątkiem czasu pandemii. Ale mamy ciągłość w numeracji, bo w 2017 r., kiedy Michał został dyrygentem chóru i zrobiliśmy nabór do zespołu, warsztaty odbyły się dwukrotnie.
Lea Kjeldsen poprowadziła m.in. warsztaty dla solistów. Urszula Rogólska /Foto Gość- Widzimy, jak ogromne jest zapotrzebowane na muzykę gospel w Bielsku - nasz chór, działający przy domu kultury w Olszówce, liczy prawie 80 osób, a w warsztatach co roku biorą udział nie tylko bielszczanie. Mamy uczestników z Oświęcimia, Żywiecczyzny; w tym roku przyjechali także chętni z Katowic, Warszawy, Krakowa, Alwerni. Miasto ma już swoje stałe miejsce na polskiej mapie gospel - dodaje M. Czulak.
Skąd zainteresowanie tego rodzaju muzyką? - Myślę, że ludzie szukają żywego Kościoła, w którym mogą razem śpiewać, uwielbiając Pana Boga. Oprócz tego, że uczestniczą w Mszy św., nabożeństwach, szukają żywej wspólnoty ludzi - mówi dyrygent. - Nie wnikamy w to, skąd kto do nas przychodzi - najważniejsze, że chcemy uwielbiać tego samego Boga. Wiemy jednak, że zrodził się nam zespół ekumeniczny. Tworzą go wierni różnych wyznań chrześcijańskich, ale też osoby, które szukają swojej drogi, próbują odnaleźć coś, co gdzieś im zaginęło, jak i ludzie, którzy przychodzą do nas z czystej ciekawości. Ufam, że Pan Bóg w sercu każdej tej osoby "robi swoje".
10. Wiosenne Warsztaty Gospel w Bielsku-Białej - zajęcia dla solistów. Urszula Rogólska /Foto GośćWielką wartością zespołu jest jego wielopokoleniowość. - Niezależnie od wieku, wszyscy traktują się po koleżeńsku, nie budują żadnych barier, potrafią współpracować, razem cieszyć się, razem budować wspólnotę - dodają inicjatorzy warsztatów.
Wielkim orędownikiem pomysłu powołania chóru i warsztatów stały się władze miasta. - To jest fenomen na skalę Polski. Cieszymy się, że w naszych przedsięwzięciach na pomoc bielskiego samorządu możemy zawsze liczyć - zaznacza M. Czulak.
10. Wiosenne Warsztaty Gospel w Bielsku-Białej - zajęcia dla solistów. Urszula Rogólska /Foto GośćPoniedziałkowy wieczór 15 maja, kiedy odbędą się kolejne cotygodniowe zajęcia chóru w Olszówce, będzie ostatnią w najbliższym czasie okazją, by dołączyć do zespołu.
- Cieszę się, że ludzie stale przychodzą, żeby rozpocząć swoją przygodę z gospel, ale żebyśmy mogli się rozwijać, musimy usystematyzować nasze zajęcia. Robimy przystanek w naborze, a kiedy się okaże, że zajdzie potrzeba uzupełnienia składu, ogłosimy nabór ponownie - tłumaczy M. Czulak.
Poniedziałkowe zajęcia potrwają od godz. 19 do 21.