Skoczowskie Muzeum św. Jana Sarkandra zaprasza w kwietniu na wykład dedykowany pamięci więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem więźniarek kobiecego KL Ravensbrück. O ich losie opowiada dr Wanda Półtawska, która sama była więziona w tym obozie podczas II wojny światowej. Wykład dostępny jest online.
Doktor Wanda Półtawska, lekarka znana jako obrończyni życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, sama doświadczyła wielu cierpień i krzywd ze strony ludzi pogardzających życiem. W młodości była więźniarką obozu koncentracyjnego w Ravensbrück i ofiarą zbrodniczych pseudomedycznych eksperymentów prowadzonych przez niemieckich lekarzy. Jest jedynym żyjącym do dziś świadkiem tamtych zbrodni. Kilka miesięcy temu skończyła 101 lat.
- W 2011 r. uchwałą Senatu RP kwiecień został dedykowany pamięci ofiar KL Ravensbrück. W związku z tym organizowane były pod patronatem Wydziału Etnologii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie seminaria naukowe. Honorowym gościem i wykładowcą w 2017 r. była dr Półtawska i ten wykład przypominamy w tym roku - mówi kustosz muzeum Jakub Staroń, a zarazem organizator cieszyńskich wykładów.
"Osoba ludzka jest w stanie stawania się przez całe życie. Jego rozwój nigdy się nie kończy. I nikt nie ma władzy nad drugim człowiekiem. Może mieć władzę nad jego ciałem, można go zamknąć w więzieniu czy areszcie, można go zabić, ale nie można go zmienić. On sam siebie tworzy duchowo" - mówiła sześć lat temu dr Półtawska, tłumacząc swoje wewnętrzne wybory, których dokonywała, stając zawsze po stronie życia i człowieczeństwa.
Nagranie wykładu jest dostępne do końca kwietnia 2023 r. na stronie: muzeumsarkandra.ox.pl.