Kapłan archidiecezji warszawskiej i pierwszy naczelny kapelan Duszpasterstwa Więziennego RP został odznaczony podczas ceremonii wieńczącej trzydniowy Kongres Pamięci Narodowej.
Przez trzy dni, od 13 do 15 kwietnia, na PGE Narodowym odbywał się organizowany przez IPN Kongres Pamięci Narodowej pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia". Z wielu atrakcji przygotowanych nie tylko dla pasjonatów historii skorzystało ponad 13 tysięcy osób.
Kongresowi towarzyszyły debaty naukowe z udziałem znakomitych naukowców z Polski i zagranicy, hackaton historyczny, pierwsza gala Nagrody Sygnety Wydawnictwa IPN, projekty gamingowe, wystawy multimedialne czy interaktywny globus szlaków projektu "Szlaki Nadziei. Odyseję Wolności". Przez cały czas trwania kongresu równoległe odbywał się 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Echa Katynia" – artystyczna przestrzeń, w której rozważano i przeżywano zagadnienie totalitaryzmu i jego piętna w życiu jednostek i społeczeństw. W programie oprócz seansów filmowych znalazły się specjalne warsztaty, podczas których osoby do 14 roku życia mogły nauczyć się podstaw opowiadania i montowania historii w twórczy sposób. Wśród imprez towarzyszących Kongresu Pamięci Narodowej znalazła się również pierwsza Olimpiada Gier Planszowych Instytutu Pamięci Narodowej.
Finałowym wydarzeniem całego Kongresu była uroczysta ceremonia wręczenia nagród Kustosz Pamięci Narodowej, wyróżnienia przyznawanego przez IPN od 2002 r. instytucjom, organizacjom społecznym i osobom za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.
W tym roku uhonorowani zostali: