Pełna trasa ma 250 km i ponad 20 tys. metrów przewyższeń. Biegnie przez trzy pasma beskidzkie. Czy stanie się konkurencją dla Głównego Szlaku Beskidzkiego?
The Loop to powstający właśnie na bazie już istniejących szlaków turystycznych, nowy górski szlak długodystansowy. Wielka Beskidzka Pętla dołączy do kultowych szlaków długodystansowych takich jak choćby Główny Szlak Beskidzki, Główny Szlak Sudecki czy Mały Szlak Beskidzki. O ile jednak wspomniane szlaki mają charakter linearny i są poprowadzone z punktu A do punktu B, o tyle The Loop będzie pierwszym długodystansowym szlakiem w Polsce wytyczonym po pętli - ze startem i metą w tym samym miejscu. W podobny poprowadzony jest m.in. Tour du Monta Blanc, czyli wiodąca przez trzy państwa kultowa pętla wokół masywu Mont Blanc.
Nowy szlak zostanie oficjalnie zainaugurowany 27 maja w Bielsku-Białej. Właśnie w tym mieście zlokalizowany będzie start i meta Wielkiej Pętli. Ale fakt poprowadzenia szlaku po pętli sprawi, że chętny na jego pokonanie turysta będzie mógł wyznaczyć na start i metę dowolne miejsce na trasie Jak poprowadzony jest szlak? Istniejącymi szlakami turystycznymi Beskidy Śląskiego, Żywieckiego i Małego.
Wstępny przebieg The Loop zaczyna się na polanie pod Dębowcem w Bielsku-Bałej i wiedzie przez Szyndzielnię, Klimczok, Błatnią, Brenną, Równicę, Czantorię Wielką, Stożek, Przełęcz Kubalonkę, Baranią Górę, Węgierską Górkę, koło Stacji Abrahamów i Słowianki, przez Rysiankę, Halę Miziową i Pilsko, później prawie 30 kilometrów do Babiej Góry – na Markowe Szczawiny i stację na Jaworzynie, pętlą wokół Babiej Góry, do Zawoi i przez Jałowiec do Chaty Adamów, przez Park Etnograficzny w Ślemieniu, Chatkę Gibasówkę, przez Beskid Mały do Międzybrodzia i na Górę Żar, gdzie jest możliwość lotniczej przygody. Ostatni akt to przekroczenie Soły, wyjście na Rogacz i Magurkę, Kozią Górę i powtórnie na Szyndzielnię – w ten sposób zamykamy pętlę.
Turyści chętni, by przejść całą pętlę będą mieli do pokonania ok 250 km i ponad 20 tys. m. przewyższeń. Po drodze będą mogli skorzystać z noclegu w jednym z kilkunastu schronisk górskich położonych przy trasie. Turyści, którzy ukończą przejście mają otrzymywać pamiątkowe odznaki.