107,6 FM

Katowice przygotowują uchwałę w sprawie nocnej prohibicji w Koszutce

Koszutka może stać się szóstą dzielnicą Katowic z nocną prohibicją od 22.00 do 6.00 rano. Zakaz sprzedaży alkoholu w tych godzinach nie dotyczyłby pubów i restauracji.

Konsultacje społeczne na temat ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu w punktach sprzedaży detalicznej w Koszutce nie przyniosły w lutym jednoznacznych wyników. Głosy rozłożyły się niemal po połowie.

W związku z tym prezydent Katowic, uwzględniając opinię Rady Dzielnicy, podjął decyzję w sprawie dalszego procedowania sprawy. Obecnie w Katowicach tzw. nocna prohibicja funkcjonuje na terenie 5 dzielnic.

- Wprowadzenie nocnej prohibicji w Śródmieściu Katowic w 2018 roku spotkało się z dobrym przyjęciem ze strony mieszkańców, pomimo początkowych obaw. W kwestii nocnego ograniczenia sprzedaży alkoholu  w Koszutce głosy mieszkańców rozłożyły się prawie po połowie. Biorąc pod uwagę fakt, że wiele głosów było nieważnych, szczególną uwagę zwróciłem na głosy uczestników spotkania konsultacyjnego oraz stanowisko Rady Dzielnicy, dlatego zleciłem przygotowanie projektu stosownej uchwały wprowadzającej nocną prohibicję na terenie tej dzielnicy - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Głos mieszkańców jest dla nas bardzo ważny, dlatego tam, gdzie mieszkańcy jednoznacznie wskazywali, że chcą takiego rozwiązania zostało ono wprowadzone i obowiązuje. Natomiast, jak w przypadku Giszowca czy Zawodzia, których mieszkańcy zdecydowaną większością sprzeciwili się takiemu rozwiązaniu, ten głos również uszanowaliśmy. Na Koszutce, bliskie remisowi wyniki oraz nieważność aż 45 procent przesłanych ankiet sprawiły, że o dodatkowe stanowisko w tej sprawie poprosiłem Radę Dzielnicy - wyjaśnia prezydent.

Ankieta i spotkanie w dzielnicy

W ramach konsultacji wpłynęło 1181 ankiet, jednak aż 533 z nich musiały zostać uznane za nieważne. - To ponad 45 proc. spośród wszystkich ankiet. Powodem ich unieważnienia były m.in. brak danych osobowych lub niepełne dane na formularzu, oddanie więcej głosów niż jeden przysługujący, czy udział w głosowaniu mieszkańców spoza dzielnicy, a nawet miasta. W przypadku ankiet papierowych, część unieważniono z uwagi na nieczytelnie zapisane dane - wyjaśnia Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej katowickiego Urzędu Miasta.

Ostatecznie poprawnie wypełnionych formularzy było 648.

Przeciw wprowadzeniu ograniczeń w zakresie nocnej sprzedaży alkoholu na terenie Dzielnicy nr 12 Koszutka opowiedziały się 334 osoby. 313 osób było za, a 1 osoba nie miała zdania. Z kolei podczas dyskusji w trakcie spotkania konsultacyjnego większość osób zabierających głos deklarowała się jako zwolennicy "nocnej prohibicji", argumentując potrzebę jej wprowadzenia.

Wśród mieszkańców Koszutki, którzy wzięli udział w konsultacjach i poprawnie wypełnili formularz, stosunek głosów zwolenników i przeciwników ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach w Koszutce jest niemal równy i dzieli go 21 głosów na korzyść odstąpienia od wprowadzenia ograniczeń. Ponieważ ponad 45 proc. spośród wszystkich ankiet okazało się nieważnych, prezydent Katowic poprosił o dodatkowe stanowisko w konsultowanej sprawie Radę Dzielnicy nr 12 Koszutka. Rada podjęła uchwałę, w której pozytywnie zaopiniowała wprowadzenie nocnej prohibicji na terenie Koszutki.

Nocna prohibicja w Katowicach

Pierwsze ograniczenie dot. nocnej sprzedaży alkoholu zostało wprowadzone uchwałą Rady Miasta Katowice w lipcu 2018 roku w Śródmieściu. W kolejnych latach doszły dzielnice: Szopienice-Burowiec i Załęże - od lutego 2021 r. oraz Dąbrówka Mała i Bogucice - od lipca 2022 r. W tych dzielnicach nocna prohibicja obowiązuje, w godzinach od 22.00 do 6.00 rano.

Statystyki pokazują, że przepisy dot. nocnego ograniczenia sprzedaży alkoholu odniosły zamierzony skutek. Liczba interwencji służb porządkowych związanych z nietrzeźwością i spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych spadła po wprowadzeniu tzw. nocnej prohibicji. W Śródmieściu, już po pierwszym roku obowiązywania ograniczeń w sprzedaży alkoholu spadła o 54 proc. liczba udzielanych pouczeń oraz o 29 proc. liczba doprowadzeń do izby wytrzeźwień przez policję.

Podobne efekty odnotowała również straż miejska: w 2017 roku strażnicy interweniowali 2043 razy, a w 2022 roku 1256 razy, natomiast doprowadzeń do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania w 2017 r. było 742, a w 2022 r. - 514.

Celem wprowadzenia nocnej prohibicji jest ograniczenie spożywania alkoholu w nieprzeznaczonych do tego celu miejscach. Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu nie dotyczy pubów czy restauracji, które dalej mogą go serwować swoim klientom.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy