Biskupi i kapłani z całej diecezji koncelebrowali Mszę św. Krzyżma w gliwickiej katedrze.
W Wielki Czwartek przed południem, u progu rozpoczynającego się Triduum Paschalnego, biskupi Sławomir Oder, Andrzej Iwanecki i Jan Kopiec oraz księża z całej diecezji koncelebrowali Mszę św. Krzyżma z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich.
Podczas liturgii biskup gliwicki poświęcił olej krzyżma oraz pobłogosławił olej chorych i katechumenów.
W homilii skierowanej do kapłanów podziękował za życzliwe przyjęcie w diecezji. - Ta wasza otwartość ogromnie mnie cieszy, ale i zobowiązuje, bo każdy dar staje się miarą osobistej na niego odpowiedzi. Pragnę waszą otwartość i bliskość odpłacać każdego dnia otwartością mojego serca oraz pragnieniem i gotowością bycia dla was i z wami dla innych - powiedział bp Oder.
Zapewnił też, że chce z księżmi tworzyć autentyczną wspólnotę. - Niechaj ta wspólnota biskupa ze swoimi kapłanami będzie niejako znakiem sakramentalnym tej wspólnoty, jaką Bóg pragnie, poprzez naszą posługę, budować z każdym człowiekiem. Ogromnie pragnąłbym, aby obecna w tej wspólnocie radość przeżywania kapłaństwa była wsparciem dla tych, którzy może przeżywają chwile kryzysu i trudności, umocnieniem dla tych, którzy trwają w Panu na każdy dzień, a także zachętą dla młodych do oddania swojego życia na służbę Bogu w Jego Kościele, a dla wszystkich innych, którzy patrzą na nas - przynagleniem do szukania z spotkania Chrystusem - podkreślił.
Biskup gliwicki poświęcił olej krzyżma oraz pobłogosławił olej chorych i katechumenów. Mira Fiutak /Foto GośćDziękując obecnym w katedrze, biskup gliwicki prosił, żeby jego pozdrowienia przekazać wszystkim księżom, którzy ze względu na stan zdrowia, podeszły wiek czy z innych powodów nie mogli wziąć udziału w tej liturgii, wśród nich bp. Janowi Wieczorkowi.
- Jest moim wielkim pragnieniem, aby radość przeżywania wspólnoty zgromadzonej w kościele pociągała tych, którzy Chrystusa nie znają albo oddalili się od Niego - powiedział bp Oder.
Odniósł się też do trudnego czasu przeżywanego w Kościele i świecie. - Ostatnie lata dla nikogo nie były łatwe. Wiele wydarzeń mogło przyczynić się do duchowego zagubienia niektórych sióstr i braci, którzy może z lęku przed pandemią albo zniechęceni złym świadectwem niektórych z nas stracili radość uczestnictwa we wspólnocie Kościoła. Potrzeba im i nam prawdziwego świadectwa wiary, radości rodzącej się ze spotkania z Chrystusem żywym. Wszystkim wam, którzy wiernością, oddaniem, świadectwem życia byliście i jesteście znakiem Jego obecności i bliskości, z serca dziękuję. I zachęcam, abyśmy każdego dnia pogłębiali tę naszą więź z Chrystusem, bo tylko ta autentyczna więź z naszym Panem jest tym, co daje świadectwo prawdzie naszej posługi, naszego słowa, naszego bycia z innymi, dla innych - zaznaczył.
Na koniec biskup gliwicki powierzył zebranym w katedrze pragnienie zorganizowania w przyszłym roku kongresu eucharystycznego w diecezji. Już teraz zachęcił do duchowego przygotowania do tego wydarzenia i zaprosił do współpracy parafie oraz ruchy i wspólnoty w nich działające.
W imieniu wszystkich księży diecezji gliwickiej życzenia biskupom złożył kanclerz gliwickiej kurii ks. Sebastian Wiśniewski. Uczestniczący w liturgii ministranci po jej zakończeniu wzięli jeszcze udział w spotkaniu z biskupami i klerykami, które odbyło się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II.