107,6 FM

Witaminy i pierwiastki w niedoczynności tarczycy i Hashimoto

Jak rozpoznać problemy z tarczycą?

Jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy. Niedoczynność tarczycy może być też spowodowana stanem zapalnym, złym odżywianiem lub obecnością wielu niedoborów. Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto, farmakoterapię z powodzeniem uzupełnić mogą dietoterapią. Właściwa dieta i odpowiednia suplementacja mogą okazać się pomocne w zmniejszeniu objawów chorobowych, ustabilizowaniu układu hormonalnego i utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Aby przywrócić prawidłową pracę tarczycy, należy zadbać o dostarczanie wszystkiego, czego potrzebuje do produkcji i aktywacji hormonów. Niedoczynność tarczycy jest spowodowana niedoborem lub dysfunkcją hormonów tarczycy tyroksyny T4 i trójjodotyroniny T3. Skutkiem tych nieprawidłowości jest spowolnienie procesów metabolicznych organizmu, co prowadzi do zaburzeń w procesie trawienia.

W większości przypadków rozpoznanie choroby tarczycy opiera się na pomiarze poziomu ft3 i ft4. Powodem może być powiększona tarczyca, którą zwykle daje się wyczuć przez skórę – wówczas możemy mówić o powiększeniu tarczycy. O tym, że gruczoł jest przerośnięty, świadczyć mogą:

  • duszność,
  • ucisk,
  • trudności w połykaniu,
  • chrypka.

U niektórych pacjentów niepokój, kołatanie serca, utrata masy ciała lub przyrost masy ciała niezwiązany ze zmianą nawyków żywieniowych to jedne z objawów, które mogą wskazywać na chorobę tarczycy. Hashimoto jest często jedną z przyczyn niedoczynności tarczycy. Do grupy osób wysokiego ryzyka należy zaliczyć przede wszystkim pacjentów z cukrzycą typu 1 i osoby z rodzinną historią chorób tarczycy.

Kiedy wymagana jest szczególna dbałość o tarczycę?

Odpowiednie postępowanie żywieniowe w nadczynności tarczycy jest ważnym czynnikiem, który idzie w parze z farmakoterapią. Dlatego jeśli rzeczywisty wzrost podstawowej przemiany materii nie odpowiada zwiększeniu podaży kalorii, możliwy jest niekontrolowany i niepożądany spadek masy ciała. Pacjenci z nadczynnością tarczycy często borykają się z niedożywieniem energetycznym, dlatego też ich dieta powinna być bogata w produkty wysokoenergetyczne bogate w tym m.in. cynk, kwasy tłuszczowe, witaminę b12. Jeśli nie jesteśmy w stanie zbilansować ich przy pomocy diety, niezbędna jest suplementacja, która pomaga uzupełniać braki, wspierając pracę układu odpornościowego. Szczegółowe informacje na temat suplementacji dostępne są na stronie internetowej nutropharma.pl.

Naturalne wsparcie tarczycy, czy leczenie hormonalne jest niezbędne?

Jeśli chodzi o nadczynność tarczycy, naturalne środki zaradcze obejmują zbilansowaną dietę. Pacjenci powinni zadbać o to, aby ich jadłospis był skomponowany w taki sposób, aby zawierał optymalne składniki mineralne i witaminy w odpowiednich dawkach. Należy również zadbać o odpowiednią podaż kalorii. Witaminy są ważne dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy - D3, przeciwutleniacze, wapń, selen i magnez oraz produkty bogate w kwasy omega-3. Warto więc porozmawiać z dietetykiem na temat najbezpieczniejszego rodzaju diety, ponieważ samodzielne działanie w tym zakresie może być bardzo trudne, zwłaszcza jeśli pacjent nie ma wystarczającej wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania. Niektóre leki ziołowe mogą być pomocne, ale przed ich wdrożeniem należy skonsultować się z lekarzem. Mowa tu między innymi o melisie i serdeczniku czy koniczynie białej. Z powodzeniem można także stosować uzupełniające preparaty ziołowe na bazie wiesiołka, imbiru lub jeżówki.

Jakie witaminy suplementować przy chorobie Hashimoto i niedoczynności tarczycy?

Suplementy na tarczycę obejmują również żelazo. Uważa się, że niedobór żelaza może wpływać na konwersję T4 do T3. Upośledzone wchłanianie żelaza zaobserwowano również w chorobach przewlekłych, takich jak niedoczynność tarczycy. Peroksydaza tarczycowa jest kluczowym enzymem biorącym udział w syntezie hormonów tarczycy, a jej cząsteczka zawiera żelazo. Żelazo to pierwiastek, którego poziom należy okresowo wprowadzać jako wsparcie tarczycy, a w przypadku niedoboru dawkowanie należy uzgodnić z lekarzem.

Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny przyjmować selen

Jednym z najbardziej polecanych pierwiastków, pomagającym zadbać o odpowiednie funkcjonowanie tarczycy jest selen. Dzieje się tak za sprawą jego wielokierunkowego działania od antyoksydacyjnego i przeciwzapalnego po stymulujące aktywną produkcję hormonów tarczycy. Ponadto tarczyca jest narządem o zwiększonym stężeniu selenu – charakteryzuje się największą ilością tego pierwiastka na gram tkanki. Selen wiąże się z białkami, tworząc związki o działaniu przeciwutleniającym. Badania naukowe wykazały, że suplementacja selenu u pacjentów z niedoczynnością tarczycy przyczynia się do normalizacji ich funkcji.

Jakich witamin i minerałów nie powinno się ze sobą łączyć?

Warto zauważyć jednocześnie, że odpowiednia suplementacja nie jest sprawą prostą i wymaga sporej wiedzy dietetycznej. Witaminy i minerały należy przyjmować o odpowiedniej porze dnia i łączyć w przemyślany sposób, uwzględniając ich obustronnie korzystną synergię i eliminując antagonizmy. Dobrym rozwiązaniem może być schemat suplementacji składający się z jednego preparatu od dietetyka lub skorzystanie ze sprawdzonego i specjalistycznego suplementu, posiadającego standaryzację. Każdą suplementację należy monitorować, regularnie badając poziom przyjmowanych składników i konsultując wyniki z lekarzem lub dietetykiem.

Artykuł sponsorowany (whp)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy