107,6 FM

Troska i odpowiedzialność za zgromadzenie

Prowincja polska Sióstr Maryi Niepokalanej przeżywa swoją kapitułę prowincjalną we Wrocławiu. Spotkanie odbywa się pod hasłem: "Idąc za Jezusem, Synem posłuszym Ojcu".

Kapituła prowincjalna bada sytuację zgromadzenia na dany moment. Każda przełożona domu przygotowuje sprawozdanie z życia duchowego placówki i apostolatu od czasu poprzedniej kapituły. Kapitułę poprzedził dzień skupienia. Mszy św. przewodniczył bp Jacek Kiciński. Była adoracja, konferencje i modlitwa. To wszystko miało wprowadzić siostry w rytm wydarzenia.

- W życiu mierzymy się z tym, na ile żyjemy słowem Bożym, a na ile ludzkim. Toczy się walka. Gdybyśmy jako ludzie wierzący przejęli się słowem Bożym, jak przejmujemy się słowem ludzkim, to na ziemi zapanowałby raj. My to słowo ludzkie rozważamy, kontemplujemy, po kilku latach jesteśmy w stanie sobie przypomnieć, kto nam coś przykrego powiedział. Natomiast wychodząc z Eucharystii, na pytanie: "a jaka była dzisiaj Ewangelia", mamy zaniki pamięci. Nie wspominając o psalmie i pierwszym czytaniu - mówił w homilii bp Jacek Kiciński CMF.

Siostrom mariankom za wzór postawił Maryję, która rozeznawała słowo Boże i pokazała, że Bóg zawsze daje odpowiedź.

- Zdajemy sobie sprawę jako delegatki na kapitułę, że jesteśmy nadzieją dla zgromadzenia, bo mamy mandat zaufania od sióstr z całej polskiej prowincji. To także kapituła wyborcza delegatek na kapitułę generalną, która odbędzie się w listopadzie w Berlinie. Staniemy tam przed wyborem kolejnej przełożonej generalnej. Razem modlimy się, rozeznajemy znaki czasu. Spotykamy się ze sobą, rozmawiamy, dzielimy się doświadczeniami. A nie mamy na co dzień możliwości, żeby przebywać ze sobą, bo żyjemy w różnych wspólnotach. Tutaj budujemy więzi i relacje - mówi s. Małgorzata Cur SMI.

W kapitule biorą udział zakonnice po ślubach wieczystych. Zorganizowano też część warsztatową. Siostry biorą udział w pracy w grupach, by przygotować różne wnioski.

- Kapituła to okazja do złożenia wniosku dotyczącego apostolatu albo jakiejś szczególnej troski. Każda siostra ma możliwość wypowiedzenia się w kwestii, która jest dla niej ważna i poddania kapitule prowincjalnej pod rozwagę. To może się wiązać z utworzeniem nowej działalności lub reorganizacją. Mamy wpływ na to, co zadzieje się w naszych zgromadzeniu przez następne lata - tłumaczy s. Małgorzata.

Podkreśla, że nie jest to zwykłe spotkanie organizacyjne, ale delegatki mają świadomość troski i odpowiedzialności za zgromadzenie. W kapitule prowincjalnej uczestniczą przełożona generalna, przełożona prowincjalna. Jest też s. Weronika Bednarska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusowej, która pełni rolę moderatora w trakcie kapituły.

Obrady kapituły są wpisane w codzienny rytm modlitw. 

Troska i odpowiedzialność za zgromadzenie Troska i odpowiedzialność za zgromadzenie Troska i odpowiedzialność za zgromadzenie Troska i odpowiedzialność za zgromadzenie Troska i odpowiedzialność za zgromadzenie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy